Rus arama motoru Yandex bilgi paylaşımına karşı değil

105

Arama motoru Yandex’in Uluslararası Hukuk Grubu Başkanı Roman Krupenin, ‘sosyal medya ve bilgi paylaşımı’yla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

  1. Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı’nda konuşan Krupenin, “Ciddi suçlar varsa bilgi verilebilir.” dedi. Ancak talebin, uluslararası prosedürlere ve kanunlara uygun olması gerektiğini ifade etti. Gezi Parkı olayları dolayısıyla sosyal medya üzerinden işlenen suçlar tartışma konusu olmuş, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, temasa geçtikleri Twitter’ın işbirliğine yanaşmadığını duyurmuştu.

Gezi Parkı olaylarıyla birlikte sosyal medya üzerinden işlenen suçlar tartışma konusu oldu. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, sanal âlemdeki içerik kirliliğinin önüne geçebilmek için sosyal medya ile temasa geçtiklerini ancak Twitter’ın işbirliğine yanaşmadığını duyurmuştu.

Konuyla ilgili Rusya merkezli ‘Yandex’ten de açıklama geldi. ‘Yandex’ olarak ortada suç olması durumunda kullanıcıların IP adresi ya da bilgilerini verip vermeyecekleri ile ilgili soruya Uluslararası Hukuk Grubu Başkanı Roman Krupenin şu cevabı verdi:

“Faaliyetlerimizi Rusya’da yürütüyoruz ancak hem Rusya hem uluslararası hem de Türk kanunlarına uymamız gerekiyor. Bizden bilgi talebi varsa bu, uluslararası prosedürlere ve kanunlara uygun olmalı.”

Talep edilmesi halinde vakaya bağlı her durumun ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Krupenin, “Bu bilgiler uluslararası prosedürler gereği verilebilir. Ortada ciddi suçlar varsa bu bilgiler veriliyor. Bu tamamen duruma bağlı. Bilgilerin verilip verilmeyeceği konusuna evet ya da hayır diyemem. Son derece karmaşık bir durum.” dedi.

Arama motorlarının vergi yükümlülüklerinden de bahseden Krupenin, ciddi bir pazar payı oluşturmadan gelir elde edilemeyeceği gibi vergi vermenin de mümkün olamayacağını ifade etti.