Rusya adına casusluk yapan çifte Almanya’dan 7,5 yıl hapis cezası

94

Almanya’da Rusya adına 20 yıldan fazla süredir casusluk yapmakla suçlanan evli çiftin davası Stuttgart kent mahkemesinde görüldü. Kasım 2011 tarihinde evlerine yapılan baskınla göz altına alınan 54 yaşındaki Andreas 7,5 ve 48 yaşındaki eşi Heidrun Anschlag 4,5 yıl hapis ve ayrıca 500 bin avro para cezasına çarptırıldı.

Daha önce Almanya Başsavcılığı sanıklara 7,5 ve 4,5 yıl hapis cezası verilmesini talep ediyordu.

İddianameye göre, ajanlar Berlin Duvarı’nın yıkılmasından bir yıl önce sahte pasaportla o zamanki Batı Almanya’ya gelmişti. 1988 yılında her ikisi SSCB, daha sonra da Rusya Dış İstihbaratı (SVR) adına ajanlık yapmaya başladı. Ajanlar yakalandığı tarihe kadar 4 kere ikamet adreslerini değiştirmişti. İddialara göre, ajanlardan biri radyo cihazıyla gizli şifre alırken yakalandı.

Alman basını daha önce ajanların Güney Amerika kökenli olduğu ve Avusturya pasaportu taşıdığını belirtmişti. Der Spiegel dergisine göre, Alman istihbaratı ajanların Arjantin doğumlu erkek ve Peru doğumlu eşiyle ilgili kimlik bilgilerinin sahte olduğunu da ortaya çıkarmıştı.

İddialara atıfta bulunan resmi İtar-Tass haber ajansına göre, ajanlar Avrupa Birliği (AB) ve NATO ülkelerinin siyasi ve askeri-siyasi stratejisi ve ayrıca Almanya’nın siyasi, toplumsal durumuyla ilgili gizli bilgiler peşindeydi. Ajanların Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın “muhbirleri” olduğu da iddia edilmişti.

Ajanların izine ise Amerikan istihbaratı CIA’nın, geçtiğimiz yıllarda ABD’de ortaya çıkardığı ve 2010’da yakaladığı Rus ajanların hikayesinden sonra rastlanmış.

Rus basını, Berlin duvarının yıkılmasından sonra olayın ilk kez olduğuna da dikkat çekiyor.