Venezüella lideri Snowden’i almadan Rusya’dan ayrıldı

143

Venezüella Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Moskova temaslarını tamamlayarak Minsk’e hareket etti. Interfax’a açıklamada bulunan Maduro’ya yakın bir kaynak, Vnukova-2 havalimanından Maduro’nun uçağının kalktığını, önce Minsk’e sonrada Venezüella’ya gideceğini belirtti.

Şeremetyova havalimanında transit bölgede bulunan CIA eski çalışanının Maduro’nun uçağında olmadığını kaydeden kaynak, “Cumhurbaşkanı Snowden’i uçağına almadı. Teknik olarak da bu mümkün değildi. Amerikan vatandaşı başka bir havalimanında. Venezüella’ya siyasi sığınma başvurusu da olmadı.” dedi.

Basın mensuplarının Snowden’i yanında götürüp götürmeyeceği ile ilgili soruyu yanıtlayan Maduro, CIA eski çalışanı ile ilgili kararı ülkesine döndükten sonra formulize edeceklerini söyledi. RT’ye konuşan Maduro, karar vermeden önce uluslar arası toplumun tepkisini de dikkate alacaklarını belirtti.

Maduro gün içinde yaptığı açıklamalarda da Snowden’i kahraman olarak nitelemişti. ABD’nin neden Snowden’i yakalamaya çalıştığını anlamadığını ifade eden Maduro, “O niçin yakalanmak isteniyor? Dünyada masum ülkelerden birinin üzerine füzeleri mi ateşledi? Yoksa bomba mı yaptı? O nasıl bir tür suç işledi?” sorularını yöneltmişti.

Transit bölgede kaldı, 21 ülkeden sığınma varen yok

İfşaatları her gün dünya medyasında manşetlere taşınan ABD Merkezi İstihbarat Ajansı (CIA) eski çalışanı Edward Snowden’ın, 21 ülkeye siyasi sığınma başvurusunda bulunduğu bildirildi.

Ancak sekiz gündür Moskova Şeremetyova Havalimanı transit bölgedeki kapsül otelde kalan Snowden’a henüz olumlu cevap veren ülke çıkmadı.

2010 yılında ABD’nin diplomatik yazışmalarını yayımlayarak benzer bir şekilde Washington’ı zora sokan Wikileaks internet sitesine göre Snowden, Brezilya, Bolivya, Çin, Küba, Ekvador, Fransa, İzlanda, Hindistan, İtalya, İrlanda, Hollanda, Nikaragua ve Venezuela’nın da aralarında bulunduğu 21 ülkeye sığınma talebinde bulundu. Hindistan, Polonya ve Finlandiya olumsuz cevap verdi. Almanya, Norveç, Avusturya, Polonya, Finlandiya, İsviçre ve İspanya da sadece kendi topraklarında yapılan siyasi sığınma taleplerine olumlu cevap verebileceklerini açıkladı. Snowden’la Moskova’da temasa geçen Ekvador, siyasi sığınma konusunda karışık sinyaller verirken, Çin Dışişleri Bakanlığı ise Snowden’ın başvurusu ile ilgili bilgileri olmadığını açıkladı.

Önceki gün avukatı aracılığı ile Rusya’dan da siyasi sığınma talebinde bulunan Snowden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Amerikalı ortakların aleyhine çalışmamasını istemesi CIA eski çalışanının kararını değiştirmesine neden oldu. Kremlin Basın Danışmanı Dmitri Peskov, Snowden’ın Rusya’dan siyasi sığınma talebini geri çektiğini, ancak mümkün olduğunca Rusya’da kalmak istediğini belirttiğini aktardı. Peskov, ABD gibi ölüm cezasının olduğu ülkelere Snowden’ın iadesinin de gündemlerinde olmadığını hatırlattı.

Snowden ise dün Wikileaks’te yayınlanan açıklamasında Amerikan yönetimini, siyasî sığınma talep ettiği ülkelere baskı uygulayarak bu hakkını engellemeye çalışmakla suçladı. CIA eski çalışanına göre herhangi bir mahkumiyet kararı olmadan Amerikan pasaportu iptal edildi ve vatansız insan haline getirildi. ABD istihbaratının tüm dünyayı gözetlediğini ortaya çıkaran Snowden, devlet sırlarını ifşa etmekle suçlanıyor.

Edward Snowden için en büyük şans ise Doğalgaz İhraç Eden Ülkeler Forumu için Moskova’da bulunan Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro. Basına konuşan Maduro, henüz siyasi sığınma talebi almadıklarını, ancak kendisini bir kahraman olarak gördüklerini söyledi. Maduro, “O kimseyi öldürmedi, ya da bomba yapmadı. O sadece büyük gerçekleri söyledi. Böylece dünyayı savaştan kurtardı. O insan hakları ve uluslararası hukuk açısından korunmayı hak ediyor.” dedi.