Savcı, Rus muhalif Navalnı’ye 6 yıl hapis cezası istedi

44

Seçim sürecinde Rusya lideri Vladimir Putin’e karşı muhalif gösterilerin organizatörleri arasında yer alan, muhalif liderlerden biri Aleksey Navalnı’ye 6 yıl hapis cezası verilebilir. Konuyla ilgili açıklama savcı Yevgeni Çeremesinov’dan geldi. Navalnı ve kereste firması Vyatskoy’un Başkanı Pyort Ofitserov, Kirovles GUP şirketini hortumlamakla suçlanıyor. Savcı, önümüzdeki seçimlerde Moskova Belediye Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Navalnı için 6 yıl hapis cezasının yanı sıra 2 milyon ruble (60 bin dolar) para cezası da istiyor.

Soruşturma yetkililerine göre, Kirovski bölge valisinin danışmanı görevinde bulunurken, Navalnı Ofitserov’la anlaşmış ve anlaşma bağlamında 2009 yılının Mayıs-Eylül aylarında Kirovles’a ait 10 bin metreküpten fazla orman kereste ürünleri çalınmıştı. Savcılığa göre, böylece bölge bütçesine 16 milyon rubleden (500 bin dolar) fazla zarar verilmiş.

Navalnı’nın avukatı bu iddiaları “esassız” olarak nitelendiriyor. Rusya'nın muhalefetteki Halkın Özgürlüğü Partisi (PARNAS) büro üyesi Vadim Prohorov, Kommersant gazetesine yaptığı açıklamada, “Gerçek kanıtlar yok. Dolayısıyla hapis talep etmek saçma. Böyle bir talebin kendisi ise öfkelendirici.” dedi.

Prohorov’a göre, ekonomik suç niteliğinde olmasına rağmen Navalnı’nın 2 Temmuz’da Rus parlamentosu alt meclisi Duma’nın çıkardığı af yasasından yararlanması olasılığı da zor.

Navalnı’nın kendisi de duruşmada gazetecilere yaptığı açıklamada, “Savcılığın kararına şaşırmıyorum. 5 veya 6 yıl hapis cezası bekliyorum.” dedi. Duruşmada savcı Sergey Bogdanov, Navalnı’nın ortağı Ofitserov’a da 5 yıl hapis cezası verilmesini istedi. Bogdanov, ayrıca Navalnı’nın 2 milyon ruble, ortağının ise 1 milyon ruble para cezası ödemesini talep etti.

Navalnı’ya karşı soruşturma işlemleri bir yıl önce başlatılmıştı. İnterfaks ajansına açıklama yapan Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, “Navalnı, Kirovles kurumuna ait mal varlığını zimmetine geçirmek ve bunu organize etmekle suçlanıyor. Önce Navalnı ve ayrıca Vyatskaya Lesnaya şirketi Başkanı Pyort Ofitserov’a dolandırıcılık yaptıkları gerekçesiyle inceleme başlatılmıştı. Fakat daha sonra dava Soruşturma Komisyonu’na devredildi. Ve savcılarımıza Navalnı’nin ağır ekonomik suç işlediğini kanıtlayan bilirkişi uzmanlarının dosya ve incelemeleri teslim edildi.” bilgisini vermişti.