“Snowden, Chapman’a evet dedi; transit bölgeden evlenerek çıkacak”

326

Rusya’nın Şeremetyova Havaalanı’nda transit bölgede kapsül otelde sıkışıp kalan CIA eski çalışanı Edward Snowden evlilik yaparak yaşama dönecek. Snowden’e evlilik teklifinde bulunan ABD’de casusluk yaptığı için tutuklanan ve Rusya ile takas edilen Kızıl Ajan Anna Chapman.

İddialara göre Chapman’ın İngilizce Tweet atarak “Snowden, benimle evlenir misin?” teklifinde bulunduğu CIA eski çalışanı, Chapman’a olumlu cevap verdi. Snowden, dolaylı olarak yazdığı Tweet’inde, “Hiç düşünmeden Chapman ile evlenebilirim. Aman Tanrım ona bir bakın!” ifadelerini kullandı.

Snowden’le ilgili gelişmeleri takip eden kaynak Interfax’a yaptığı açıklamada sorunun evlilik yolu ile çözümünün mümkün olduğunu söyledi. Kaynak, “Bu durumda Snowden, Rusya vatandaşlığı almak için hukuki statü kazanmış olur. Oturum hakkı kazandığı ülkeden de korunma hakkı elde eder.” dedi.

Rus ve Amerikan istihbarat elemanlarının evliliklerinin iki ülke tarihi açısından çok ilginç olacağı belirtiliyor. Interfax’a konuşan kaynak, “Rusya ve ABD istihbarat kuruluşları açısından bu çok sürpriz olacak. Şaka gibi.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin gizli bilgileri ifşa ettiği gerekçesi ile yargılamak istediği Snowden önce Hong Kong’a sonra da Rusya üzerinden bir başka ülkeye gitmek için Moskova’ya gitti. Eski CIA çalışanı siyasi sığınma talep ettiği 21 ülkeden henüz olumlu bir cevap alamadı. Snowden, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ABD aleyhine çalışmamak kaydıyla Rusya’da kalabileceğini açıklamasının ardından, Rusya başvurusunu geri çekti. Rusya, ölüm cezasının bulunduğu ABD’ye Snowden’in iadesini doğru bulmuyor.

New York Times gazetesinde yer alan haberde ise Snowden’in Ulusal Güvenlik Ajansı’nda çalışırken hacker kursu aldığı iddia edildi. 2010’da alınan kursa katılanlar hacker gibi düşünme yeteneği kazandı. Sertifikalı hacker olan Snowden’in kurumun bilgilerine ulaşma imkanı sağladığı belirtiliyor.