Rusya: Suriyeli muhalifler sarin gazı kullandı

125

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin, Suriyeli muhaliflerin Mart ayında Halep’te yapılan saldırıda sarin gazı kullanmış olabileceklerini iddia etti. Çurkin, Rus uzmanların toprak örneklerini inceleyerek hazırladıkları raporu BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a sunduğunu söyledi.

“Muhaliflerin 19 Mart’ta Han El-Assal bölgesine yönelik saldırıda kimyasal silah kullandığına inanmamız için yeterli gerekçe var.” değerlendirmesinde bulunan Çurkin, Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Beşir El-Nasr Tugayı olarak adlandırılan grubun sarin gazı kullandığını iddia etti. Daha önce yapılan açıklamalarda bölgede yapılan saldırılarda 26 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilmişti.

ABD ise Rusya’nın Suriye’de muhalif birliklerin kimyasal silah kullandığına dair hazırladığı rapordan şüpheli. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Suriye hükümeti dışında herhangi bir grubun kimyasal silah kullanma kabiliyeti olamayacağını söyledi.

Rusya’nın ABD’ye yeni veriler uluştırıp ulaştırmadığı ile ilgili soruya olumsuz cevap veren Carney, “Suriye’de hükümet dışında kimyasal silah kullanan ya da kullanma kapasitesi olan birileri hakkında teyit edici herhangi bir bilgi almadık.” ifadelerini kullandı.

Suriye lideri Beşşar Esed’in BM’den konu ile ilgili inceleme istediğini, daha sonra da BM’nin inceleme yapmasını bloke ettiğini hatırlatan Carney, “Rusya, Esed’le olan ilişkilerini kullanarak baskı uygulamalı ve inceleme yapılmasına izin verilmeli…” çağrısında bulundu.

BM, Suriye’nin başvurusu üzerine bölgede incelemelerde bulunmak üzere bir heyet oluşturmuş, ancak Esed yönetimi Han El-Assal bölgesinin dışındaki incelemelere izin vermemişti.

Nefes kesilmesi ve ölüme neden olan renksiz ve kokusuz sarin gazı BM tarafından kitle imha silahı olarak kabul ediliyor.