Ölü avukat Magnitski suçlu bulundu

75

Hapishanede yaşamını yitiren ünlü avukat Sergey Magnitski, Hermitage Capital yatırım fonunun vergi kaçırmasına aracı olduğu iddiası ile görülen davada suçlu bulundu. Moskova Tverskoy Mahkemesi, Hermitage Capital’in kurucularından ve CEO görevini üstlenen William Browder’e da gıyabında 9 yıl hapis cezası verdi.

İngiliz yatırım fonu Hermitage Capital’de avukat olarak görev yapan Magnitski, 2008’de 552 milyon ruble (16 milyon dolar) vergi kaybına neden olduğu gerekçesi ile göz altına alınmıştı.

Mahkeme hayatta olmadığı gerekçesi ile suçlu bulduğu Magnitski’nin dosyasını ise kapattı. Magnitski’nin yakınları masum olduğuna inandıkları gerekçesi ile davanın kapanmamasını ve sonuçlanmasını istemişlerdi. Mahkeme yargı sisteminde yapılan değişiklik sonrası modern Rusya tarihinde ölü bir kişi aleyhine görülen ilk dava olma özelliği taşıyor.

Magnitski’nin avukatı Dmitri Haritonov yaptığı değerlendirmede, “Bu kararın çıkmasını bekliyordum… Onun suçlu olduğuna inanmıyorum. Ben onun herhangi bir suç işlemediğini biliyorum, aksi yönde herhangi bir kanıt da yok.” dedi. Magnitski ve Browder’in yargılamalarının yasal olmadığını kaydeden Hermitage Capital, mahkemeyi de şov yapmakla suçladı.

Magnitski’nin sağlık sorunları nedeni ile 2009’da tutukluluk sırasında yaşamını yitirmesi uluslararası krize dönüştü. ABD, Aralık 2012’de yargılama sürecinde yer alan Rus yetkililerin ABD’ye girişlerini yasaklayan Magnitski Yasası’nı kabul etmişti. Rusya parlamentosu da karşı yönde adım atarak, evlatlık Rus çocukların ölümüne neden olan Amerikalıların yargılanmasını protesto etti. Karşı bir liste oluşturan Moskova, Amerikalıların kimsesiz Rus çocuklarını evlat edinmesini yasakladı.

Pankreas sorunu ve kalp rahatsızlığı bulunan Magnitski’nin talebine yeterli cevap vermeyen hapishane doktorları da görevden alınarak haklarında adli süreç başlatıldı.