Snowden uyarıcı oldu, Rusya Koruma Servisi 20 özel daktilo alıyor

224

Rusya Federal Koruma Servisi (FSO), gizli bilgileri yazmak için 20 özel daktilo makinesi alıyor. Rus basınının iddiasına göre, bunun nedeni başkent Moskova’da Şeremetyova havalimanında transit bölgede sıkışıp kalan CIA eski çalışanı Edward Snowden olayı. Son zamanlarda CIA hakkında ilginç iddialar ortaya atan Snowden, 2009'da Londra'da düzenlenen G20 zirvesinde ABD ve İngiliz istihbaratının konuk ülke üyelerinin telefonunu dinlemeye ve yazışmalarını ele geçirmeye çalıştığını öne sürmüştü. Snowden, Amerikan istihbaratının Google, Microsoft, Apple ve başka IT şirketlerinin kullanıcılarının şahsi bilgilerine ulaşabildiğini belirtmişti.

Kommersant gazetesi, FSO’in toplam 486,5 bin ruble değerinde 20 daktilo makinesi almaya hazırlandığını belirtti. Gazeteye göre, ilgili sipariş resmi sitede de yayılandı. Gazete haberi, “Snowden’in skandal ifşa olaylarının ardından FSO daktilo makineleri alıyor.” başlığı ile verdi.

FSO’deki kendi kaynaklarına atıfta bulunan İzvestia gazetesi ise, “Rusya Demiryolları İdaresi RJD Başkanı Vladimir Yakunin’in “istifa”, Snowden’in ortaya çıkardığı skandal olaylar ve ABD ve İngiliz istihbaratının dönemin Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’i Londra’da G20 zirvesinde dinlediği yönündeki haberlerin ardından FSO böyle bir karar aldı.” değerlendirmesinde bulundu.

İzvestia kaynağına göre, Savunma, Acil Durum ve istihbarat kurumlarında bazı belgeler halen elektronik ortamda yazılmıyor. FSO’nun almaya karar verdiği daktilolar da gizli belgelerin yazılması için öngörülmekte. FSO’nun tercih ettiği “Triumf Adler TVEN 180” markalı daktilo makinası da çok zor belgeleri yazmak için üretilmekte, dolayısıyla gizli bilgilerin yazılması için öneriliyor.