Putin ve Obama telefonla Snowden’i görüştü

93

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Barack Obama, Moskova Şeremetyova havalimanında transit bölgede kalan CIA eski çalışanı Edward Snowden’in durumunu ele aldı.

Kremlin basın sözcüsü Dmitri Peskov iki liderin telefonla yaptığı görüşmede, işbirliği, güvenlik ve Snowden’le ilgili gelişmeleri ele aldığını belirtti. Peskov, “Amerika tarafının isteği üzerine Rusya ve ABD başkanları arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Putin ve Obama ikili işbirliği ve güvenlikle ilgili konularda görüş alışverişinde bulundu. Her iki lider, ayrıca Snowden’le ilgili durumu da görüştü.” dedi.

Putin-Obama görüşmesinden saatler önce Şeremetyova Havalimanı’nda Snowden, yerli ve yabancı 13 insan hakları temsilcisi ile bir araya gelmişti. Snowden Rusya’da kalmak istediğini belirtirken, ABD ile ilişkilerine zarar vermek istemediğini de vurguladı.

Bu gelişmeler üzerine Putin’in basın sözcüsü Peskov, Snowden’in ABD aleyhine çalışmamak şartıyla Rusya’da kalabileceği yönündeki kararlarını hatırlattı. Rusya Devlet Başkanı Putin, daha önce CIA eski çalışanı ile Rus istihbaratının herhangi bir çalışma içinde bulunmadığını, ABD aleyhine çalışmamak kaydıyla Snowden’in Rusya’da kalabileceğini belirtmişti.

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Uluslar arası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, CIA eski çalışanının sınır dışı edilmemesi yönündeki kararın çok doğru olduğunu belirtti.

Duma Başkanı Sergey Narışkin de, Snowden’i ABD’de idam cezası beklediğini ima ederek, “Bunu yapmaya hakkımız yok diye düşünüyorum. Rusya Snowden’e siyasi veya geçici iltica hakkı vermeli. Bana göre Snowden, dünyada milyonlarca kişinin hakkını savunan bir insan hakları savunucusu.” dedi. Narışkin, Snowden’in Devlet Başkanı Putin’in orataya koyduğu ABD aleyhine çalışmama şartını da yerine getirmesini istedi.

Üst kanat Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko da, Snowden’in isteğine yeşil ışık yakılması gerektiğini belirtti.

Son zamanlarda CIA hakkında ilginç iddialar ortaya atan Snowden, 2009'da Londra'da düzenlenen G20 zirvesinde ABD ve İngiliz istihbaratının konuk ülke üyelerinin telefonunu dinlemeye ve yazışmalarını ele geçirmeye çalıştığını öne sürmüştü. Snowden, Amerikan istihbaratının Google, Microsoft, Apple ve başka IT şirketlerinin kullanıcılarının şahsi bilgilerine ulaşabildiğini belirtmişti.