ABD ve AB'den Rusya'ya Navalnı tepkisi

113

ABD ve AB'den Rusya'ya Navalnı tepkisi Faruk Akkan, Moskova, Cihan

Kremlin karşıtı muhalif liderlerden Aleksey Navalnı’nin Kirov bölgesinde yargılandığı mahkemede 500 bin dolar zimmetine para geçirme suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırılması ABD’de derin hayal kırıklığına neden oldu.

ABD’nin Rusya Büyükelçisi Michael McFaul Twitter’dan yazdığı mesajında, “Navalnı’nin yargılanması vesilesi ile derin bir hayal kırıklığı içindeyiz. Bu yargılamada siyasi motivasyonun olduğu ortada.” eleştirisi getirdi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’un basın sözcüsü Michal Mann’de Navalnı ve iş adamı Pyotr Ofitserov’a verilen hapis cezalarının Rusya’da hukukun üstünlüğü ilkesi ile ilgili ciddi endişelerin oluşmasına neden olduğunu söyledi.

Yargılamada usül ve kanıt açısından bir çok eksiklik olduğunu ifade eden Mann, “Sivil toplum yanlışların giderilmesi ve insan haklarının savunulmasında önemli rol oynuyor. Bu yapılar baskı altına alınmamalı. Temyiz aşamasında verilen cezanın gözden geçirileceğini ümit ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Navalnı Moskova Belediye Başkanlığı adaylığından çekilebilir

Muhalif lider Navalnı, 8 Eylül’de yapılacak Moskova Belediye Başkanlığı seçimlerinden çekiliyor. Kampanya Başkanı Leonid Volkov yaptığı değerlendirmede, “Kendisi hapis cezası kesinleşirse, biz seçimlere girmeyeceğiz. Kampanya stratejimiz değişecek. Seçimleri boykot edeceğiz.” dedi.

Navalnı’nın avukatlarından Olga Mihailova da hapishanede bulunurken seçim kampanyasını yürütmesinin imkansız olduğunu savundu.

Rus muhalif liderin tutuklanmasının ardından destekçileri Kirov bölgesi 2 nolu tutukevi önünde gösteri yapmaya başladı.