Rus arama motoru Yandex’in kurucularından Segaloviç öldü

174

Rus arama motoro Yandex’in kurucularından İlya Segaloviç (48), kanser tedavisi gördüğü Londra’da yaşamını yitirdi. Yandex’in diğer kurucusu ve CEO’su Arkadi Voloj basına yaptığı açıklamada Segaloviç’in Perşembe günü beyin ölümünün gerçekleştiğini ve yaşam ünitesine bağlandığını söyledi.

Voloj değerlendirmesinde, “Dün tüm çabalarımız sonuçsuz kaldı. Segaloviç’in güçlü bedeni yaşama tutunamadı. Doktorlar yaşam ünitesinin fişlerini çekti ve Segaloviç’in kalbi durdu.” dedi.

Yandex kurucusunun Perşembe günü öldüğü açıklanmış, ardından da komaya girdiği düzeltmesi yapılmıştı.

Segaloviç’in son birkaç hafta içinde Twitter hesabının aktif olduğu kaydediliyor. Son Twitlerinden birinde beş yıl hapse mahkum olan muhalif lider Aleksey Navalnı’ye destek olmak için sokağa çıkmak istediğini, ancak yurt dışında olduğu için bunu yapamadığını belirtiyor.

Rusya’nın en başarılı arama motoru olan Yandex’in kısa sürede büyük bir başarı hikayesi bulunuyor. 2011’de 1,5 milyar dolarında olan şirket, şimdilerde 10 milyar dolara dayanmış durumda. 2003’te kurulan Yandex Rusya’da yüzde 62’lik payla, yüzde 25,6 paya sahip olan Google’ı çok geride bırakmış durumda.