Rusya’da 500 bin suç çözülemedi

59

Rusya Başsavcı Birinci Yardımcısı Aleksandr Buksman 2013’ün ilk yarısında işlenen suçlardan yaklaşık 500 bininin çözülemediğini açıkladı. Moskova’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Buksman, “106 bini ağır suçlar olmak üzere 425 binin üzerinde suç bugüne kadar çözülemedi.” dedi.

2013’ün ilk yarısında 1,117 milyon suç işlendiğini ve geçen yılın aynı dönemine göre bu rakamın yüzde 4,3 azaldığına işaret eden Rus yetkili, 21 ayrı bölgede suçların artış gösterdiğini söyledi. Rusya genelinde ağır suçlarda ise yüzde 4 civarında artış yaşandı.

Törer suçları azaldı

Terör suçlarının yılın ilk yarısında beşte bir oranında azaldığı bilgisini veren Buksman, “Terörle mücadele çalışmalarında önemli sonuçlar alındı. Son altı aylık dönemde terör suçları yüzde 21 oranında geriledi. Terörle mücadele yasalarının daha da güçlendirilmesi gerekiyor.” tavsiyesinde bulundu.

Aşırılıkçı yapılarla ilgili suç oranlarının arttığını kaydeden Buksman, “2012’de artış yüzde 11 idi. Bu oran 2013’ün ilk yarısı için yüzde 20 civarında artış gösterdi. Suç oranlarının artışında güvenlik güçlerinin sağlıklı mücadelelerinin etkisi olabilir.” bilgisini verdi.