Azerbaycan’da esir Ermeni askerin ailesi Putin’den yardım istedi

440

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ağırlayan Bakü’nün gündeminde Azerbaycan sınırını geçen Ermeni asker Akop İnjigulyan var. 8 Ağustos’ta yanlışlıkla Azerbaycan topraklarına geçtiği iddia edilen Ermeni askerin salıverilmesi için ailesi Ermenistan Kızılhaç Örgütü önünde gösteri düzenledi.

Rus haber ajanslarına göre, Ermeni aile, çocuklarının kurtarılması için Putin’den aracı olmasını istiyor. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Savunma Bakanı Seyran Ohanyan’a da açık mektup gönderen aile, çocuklarına sahip çıkmalarını talep etti.

Azerbaycan kamuoyu ise İnjugilyan’ın basına yaptığı açıklamaları tartışıyor. Esir Ermeni asker açıklamasında, kendisinin su almak istediğini, ancak komutanının izin vermemesi ve dayak atması üzerine kışladan kaçtığını belirtiyor. Azeri yetkililere göre ise, İnjugilyan bulunduğunda üstü başı çok kötü durumda idi. Kendisine sağlık desteği verildi ve her türlü bakımı yapıldı.

Yukarı Karabağ’da görev yapan 2 Ermeni askerin yanlışlıkla sınırı geçtiği, bir askerin Azerbaycan tarafından yakalanırken, diğerinin geri kaçtığı iddia edilmişti.

Ermenistan Savunma Bakanlığı basın sözcüsü Artsrun Hovannisyan Azeri basınında röportajın yayınlanmasının savaş suçlarını düzenleyen Cenevre Konvansiyonu’na aykırı olduğunu iddia etti. Sözcü, “Büyük bir ihtimalle Ermeni asker bu yönde açıklama yapmaya zorlandı. Asker eve dönmesi durumunda herhangi bir ceza almayacak…” dedi.