Moskova’da 30 Ağustos coşkuyla kutlandı

789

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 91. yıldönümü Moskova’da coşku ile kutlandı. Rusya’nın başkentinde 30 Ağustos kutlamasına Türkiye Büyükelçiliği ev sahipliği yaparken, yerli ve yabancı konuklar elçi Aydın Adnan Sezgin tarafından ağırlandı.

resim tanımı girin

Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçiliği rezidansında düzenlenen kutlama resepsiyonunda konukları elçi Sezgin’in yanısıra elçilik Silahlı Kuvvetler ve Deniz Ataşesi Tuğamiral Dr. Cihat Yaycı, Elçi-Müsteşarı Gökhan Turan ve başka görevli askeri ataşe ve diplomatlar karşıladı. Kutlama törenine Moskova’da görev yapan yabancı diplomat ve askeri ataşeler ve Türk vatandaşları katıldı.

resim tanımı girin

Rusya’da faaliyet gösteren Türk sivil toplum örgüt temsilcilerinin de hazır bulunduğu törene yaklaşık 150 kişi katıldı. Kutlamayla ilgili Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Büyükelçi Sezgin, konukları ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Sezgin, “30 Ağustos bizim tarihimizde çok önemli bir dönüm noktasıdır. Dost bir ülkede Rus ve ayrıca diğer yabancı dostlarımızla bu bayramımızı kutlamak mutluluk verici. Sağolsunlar her yıl bizleri yalnız bırakmıyorlar.” diyerek duygularını aktardı.

resim tanımı girin

Tuğamiral Dr. Yaycı da her kesin 30 Ağustos bayramını kutlayarak, “Moskova’da elçilik rezidansında bayramı coşkulu şekilde kutluyoruz. Gelen tüm dostlarımıza, konuklarımıza şükranlarımızı iletiyoruz.” dedi.

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ramazan Daurov, “Türk dostlarımla Zafer bayramını kutlamak beni onurlandırdı. Çünkü ben eski bir askerim, savaş gazisiyim. 1980’lı yıllarda Sovyet subayı olarak Afganistan’da çatıştım. Bu arada Türk askeri birliğinin terörle mücadelede Afganistan’daki çalışmalarını takdirle izliyorum. Afganistan’da askeri açıdan görevde bulunmak kolay değil.” ifadelerini kullandı.