Rusya’da bakımdaki nükleer denizaltında yangın

169

Rusya’nın Uzakdoğu Primorye Bölgesi’nde bakımı devam eden nükleer denizaltı K-150 Tomsk’ta yangın meydana geldi.

Kaza ile ilgili Ria Novosti’ye bilgi veren Rusya Pasifik Filosu yetkilisi, “Durum gözlemleniyor. Dumanın azaldığını ve durumun kontrol altına alınmaya çalışıldığını söyleyebilirim.” dedi.

Pazartesi sabah saatlerinde kaynak işlemleri sırasında yangının meydana geldiği belirtildi. Bölge Acil Durum Bakanlığı’ndan kurtarma ekipleri 13 itfaiye aracı bölgede çalışmalarını sürdürüyor.

Birleşik Gemi İnşa Şirketi (OSK) basın sözcüsü Aleksey Kravçenko, Interfax’a yaptığı açıklamada yangının kontrol altına alındığını ve çalışmaların sürdüğünü söyledi. Kravçenko, “Yangın kontrol altına alındı. Yeni bir tehlikenin oluşmaması için köpük pompalamaya devam ediyoruz.” bilgisini verdi.

Korkunç kazada kimse yaralanmazken, dumandan etkilenen bazı itfaiyecilerin hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

Gemide yangın olan kısmın makine dairesinden çok uzak olduğu ve yakın bölgede yaşayan halk açısından herhangi bir patlama riskinin olmadığı belirtiliyor. Yetkililer onarıma alınmasının ardından tüm silahların gemiden söküldüğü ve nükleer reaktörün de kapatıldığı bilgisini verdi.

K-150 Tomsk, nükleer reaktörün soğutma bölümündeki problemler nedeni ile 2010’da bakıma alınmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, kazanın nedeni ve ihlallerin tespiti için komisyon oluşturulduğu, büyük bir ihtimalle de kazanın kaynak yapım kurallarına uyulmamasından kaynaklandığı belirtildi.