Putin, olimpiyat meşalesi koşusunu Kızıl Meydan’dan başlattı

172

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kızıl Meydan’da düzenlenen törenle 2014 Soçi Kış Olimpiyatları için Yunanistan’dan getirilen olimpiyat meşalesinin Rusya koşusunu başlattı. Geçen hafta Yunanistan’dan yola çıkan meşale 33 kent ve kasabadan geçtikten sonra başkent Moskova’ya geldi.

Putin uçakla Vnukova havalimanına gelen oradan da Kızıl Meydan’a ulaşan meşaleyi eline alarak meydandanda bulunan dev meşaleyi tutuşturdu. Meşale Rusya genelinde Soçi’ye ulaşıncaya kadar 65 bin kilometre yol katedecek.

resim tanımı girin

Meşalenin Moskova ayağında Olimpiyat Komitesi Başkanı Aleksandr Jukov, Olimpiyat şampiyonları İrina Rodnina, Svetlana Horkina, Vyaçıslav Fetisov ve diğer 300’e yakın şampiyon meşaleyi taşıyacak.

Meşalenin Moskova’daki ilk yolculuğuna motorcular eşlik ederken, Vnukova’dan Kızıl Meydan’a kadar uzanan Leninski Prospekt trafiğe kapatıldı.

resim tanımı girin

Olimpiyat meşalesi Kuzey’e, St. Peterburg’a sonra da ülkenin doğusuna hareket edecek. Kamçatka’dan Vladivostok’a geçecek meşale güney Sibirya ve Baykal Gölü’nü dolaşacak. Olimpiyat meşalesi uzun yolculuğunda Rusya’nın 83 bölgesinde 2900 yerleşim birimine uğrayacak.

Elbrus dağına çıkarılacak meşale, Baykal gölünün derinliklerine indirilecek ve uzaya da gönderilecek.

resim tanımı girin

Sonrasında da Rusya’nın Karadeniz kenti Soçi’ye gidecek ve 7 Şubat 2014’de de olimpiyat oyunları başlayacak. Meşale 123 gün sürecek yolculuğunda 14 bin kişi tarafından taşınacak.