Moskova’da park ihlaline cepten çözüm

200

Rusya’nın Başkenti Moskova’da yanlış park eden araçları ihbar etmek için hazırlanan cep telefonu programı önümüzdeki yıl uygulamaya konulacak.

Android ve iOs tabanlı cep telefonlarında kullanılması beklenen yeni program sayesinde, park ihlali yapan araçların fotoğrafı çekilerek hızlı bir şekilde trafik idaresine bildirilmesi ve bu sayede trafiğin rahatlaması hedefleniyor.

Konuyla ilgili olarak Ria Novosti Haber ajansına konuşan Moskova Park Alanları İdaresi Başkan Yardımcısı Sergey Mariniçev, yapılan bir araştırma sonucunda, başkentte her gün yaklaşık 45 bin aracın park ihlali gerçekleştirdiğini tespit ettiklerini söyledi.

Yeni hazırlanan programla birlikte, başkentte yaşayan vatandaşların park ihlalini önleme çalışmalarına katılmasını sağlayacaklarını ifade eden Mariniçev, yeni sistem üzerinde titizlikle çalıştıklarını kaydetti.

Başkan yardımcısı ayrıca, uygulamaya konulacak olan sistemdeki en büyük sorunun, “vatandaşlar tarafından yanlış bilgilendirme yapılması” problemi olacağını da sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz aylarda Rusya’nın Başkenti Moskova’da bir sürücünün yanlış park sebebiyle ile 6 ayda 300 kez trafik cezası aldığı ortaya çıkmıştı. Sürücünün bu süre içinde toplam 750 bin ruble (22 bin 700 dolar) ceza ödediği açıklanmıştı.