Snowden: Rus istihbaratına gizli belge vermedim

110

Rusya’dan bir yıllık siyasi sığınma alan CIA eski çalışanı Edward Snowden, Rusya ya da Çin istihbaratına herhangi bir gizli belge vermediğini, yanında herhangi bir gizli belge taşımadığını söyledi.

Rusya’dan New York Times’a şifreli yazışmalarla özel röportaj veren Snowden, Ulusal Güvenlik Dairesi’ne (NSA) ait belgeleri Rusya’ya 23 Haziran’da uçmadan önce uğradığı Hong Kong’ta gazetecilere gönderdiğini ifade etti.

Yaptığı eylemleri savunan Snowden’e göre yapılan casusluk eylemlerinin deşifre edilmesi, gizli tutulmasından daha az zarar verici. Belgelerin Rusya’nın ve Çin’in eline geçmemesi için yanında getirmediğini ve kamunun yararını düşündüğünü savunan Snowden, e gazetecilerin zarar görmemesi için elinde belge olmadığı ile ilgili açıklamayı geciktirdiğini savundu.

New York Times, Snowden’in Moskova’daki yaşamı ve kaldığı yerle ilgili herhangi bir detay vermezken, Rusya hükümeti tarafından kontrol edilmediği ve özgür bir şekilde dolaşabildiğine dikkat çekti.

Sam Adams Derneği üyesi 4 Amerikali aktivistle de görüşen Snowden, onlara yaptığı açıklamada Hong Kong’a bilgilerin yer aldığı mini bir bellekle geldiğini, herhangi bir bilginin ya da belgenin Rusya ya da Çin’den istihbarat elemanlarının eline geçmediğini ifade etmişti.

Rusya’da babası ile de görüşen Snowden, avukatı aracılığı ile uluslar arası sivil toplum kuruluşlarında iş aradığını açıklamıştı.