İntihar eylemcisinin bombasını kocası hazırlamış

220

Rusya’nın Volgograd kentinde dün öğle saatlerinde bir otobüse yönelik intihar saldırısında 4 kilogram TNT’ye denk patlayıcı madde kullanıldığı açıklandı. İntihar eylemcisi Mahaçkale kökenli Naida Ahiyalova’nın saldırıda kullandığı patlayıcı maddeleri Moskova doğumlu eşi Dmitri Sokolov’un hazırladığı belirtildi.

Interfax’a bilgi veren güvenlik yetkilisi, “Bölgede militan gruplara katılan Dmitri Sokolov (21) patlayıcı madde yapımı ile ilgili teknolojileri iyi biliyor. Bomba teknisyeni olarak tanınıyor. Volgograd’da otobüse yönelik saldırıda kullanılan bombayı da kendisinin yapma ihtimali yüksek.” dedi.

Sokolov’un bulunması için bölgede geniş çaplı araştırma başlatıldı.

Rusya’nın Kuzey Kafkas bölgesinde militan gruplar intihar eylemlerinde sıklıkla kadınları kullanıyor. 2010’da Moskova metrosuna yönelik gerçekleştirilen iki saldırı ya kadın eylemciler gerçekleştirmiş, 40 kişi ölürken yüzden fazla kişi de yaralanmıştı.

Putin saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Volgograd kentinde bir yolcu otobüsüne yönelik terör saldırısında yaşamını yitiren ailelere başsağlığı diledi.

Saldırı ile ilgili ilk gelen bilgilere göre, en az 10 kişi yaşamını yitirirken 27 kişi de yaralanmıştı.

Mahaçkale kökenli kadın eylemcinin gerçekleştirdiği saldırı ile ilgili ölü ve yaralı sayısında geç saatlerde düzeltmeye gidildi. Yenilenen bilgilere göre 6 kişi bir de eylemci yaşamını yitirdi. Yaralanan 33 kişi ise hastaneye kaldırıldı.

Kremlin Basın Danışmanı Dmitri Peskov, Putin’in yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dilediğini, yaralılara da acil şifalar dilediğini iletti.

Volgograd bölgesinde yaşamını yitirenler anısına 3 günlük yas ilan edildi.