St. Petersburg’da Cumhuriyet bayramı coşkusu

441

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde 29 Ekim kutlamaları, şehrin önemli otellerinden Nevski Palas’ta gerçekleşti. Şehirde bulunan Türk toplumu, yabancı büyükelçilik temsilcileri ve Rus bürokrasisinden üst düzey misafirlerin katıldığı resepsiyona ilgi yüksek oldu.

Resepsiyonun açılış konuşmasını Rusça olarak yapan Türkiye St. Petersburg Başkonsolosu Tanju Bilgiç, Türkiye Cumhuriyeti'nin 90. kuruluş yıl dönümünü St. Petersburg’da kutlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

resim tanımı girin

Türkiye ve Rusya’nın birçok ortak değere sahip olduğuna vurgu yapan Bilgiç, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmeye devam ettiğine dikkat çekti. Bilgiç, “İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler tarihin en yüksek seviyesine çıkmış durumda. Önümüzde 100 milyar dolar ticaret hacmini yakalama hedefi bulunuyor. Rusya’da halihazırda yaklaşık 2 bin Türk işletme var. Bizim de St. Petersburg konsolosluğu olarak hedefimiz, günümüzde yakalanan iyi komşuluk ilişkisini daha da geliştirmek. Bu hislerle, Türkiye Cumhuriyetinin 90’ıncı kuruluş yıldönümünü kutluyorum.“ ifadelerini kullandı.

resim tanımı girin

Başkonsolosun ardından söz alan St. Petersburg Yasama Meclisi Başkanı Vyaçeslav Makarov, Türk halkının Cumhuriyet bayramını kutladığını ifade etti. İki ülke arasındaki son dönem tarihinde her zaman iyi komşuluk temelinde bir ilişki bulunduğunu kaydeden Makarov, iki ülkenin de bir birlerine zor zamanlarda yardıma koştuğuna dikkat çekti.

Bu geleneğin Türkiye Cumhuriyetinin 90’ıncı kuruluş döneminde devam etmesi ve daha da geliştirilmesi temennisinde bulunan Meclis Başkanı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın ikili ilişkileri bir adım daha öteye götürdüğünü kaydetti.

resim tanımı girin

Geceye davetli olarak katılan St. Petersburg Vedomosti Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dimitri Şerih de Türk halkının cumhuriyet bayramını gönülden kutladığını söyledi. Gecenin oldukça renkli geçtiğini kaydeden Şerih, iki ülke halkı arasındaki sıcak ilişkilerin bunda etkili olduğunu kaydetti. Türkiye’nin Rusya için uzak bir ülke olmadığını belirten Genel Yayın Yönetmeni, “Buradaki Türkler bir yandan çalışıyor yollarımızı yapıyor, bir yandan havalimanı ve iş merkezi inşa ediyorlar. Ayrıca kültürel faaliyetlerde de bulunuyorlar. Bu yüzden bu gece St. Petersburg için parlak bir gece oldu.” şeklinde konuştu.

resim tanımı girin

Davetliler için yemek verilen resepsiyon girişinde, “Rusların gözünde Türkiye” temalı fotoğraf yarışmasında dereceye giren resimler sergilendi. Geceye katılan bayan davetlilere nazar boncuklu kırmızı gül dağıtılırken, çıkışta da üzerinde Rusya ve Türkiye bayrağı bulunan rozet ve çikolata dağıtıldı. Program yapılan kapanış konuşmasının ardından sona erdi.