Rusya Rosbalt haber ajansının çalışma iznini iptal etti

99

Rus Rosbalt haber ajansının çalışma izni mahkeme kararıyla iptal edildi. Ajansta daha önce Pussy Riot grubu ve Kafkasya konusuyla ilgili yayınlanan haberlerde küfürlerin yer alması kamuoyunun sert tepkisine yol açmıştı.

Moskova kent mahkemesi (Mosgorsud), Rusya kitle iletişim ve medya denetleme kurumu Roskomnadzor’un Rosbalt ajansıyla ilgili talebini görüştü. Roskomnadzor ajansın söz konusu görüntülü haberlerinde yer alan küfürleri gerekçe göstererek medya kurumunun çalışma izninin iptal edilmesini talep etmişti.

Mosgorsud, kitle iletişim araçları ile ilgili 16. Yasanın ihlal edildiğini gerekçe göstererek Rosbalt ajansının çalışma izninin iptal edilmesi yönünde karar aldı.

Rus basınına göre, söz konusu görüntülerle ilgili geçtiğimiz hafta Moskova’nın Kuntsevski bölge mahkemesi Rosbalt Genel Yayın Yönetmeni Nikolay Ulyanov’a 20 bin ruble (624 dolar) para cezası vermişti.

Rusya Toplumsal Odası Basını Destekleme Masası Başkanı Pavel Gusev, Mosgorsud kararının “tehlikeli emsal” olacağı uyarısında bulundu. Moskovski Komsomolets (MK) gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Moskova Gazeteciler Birliği Başkanı da olan Gusev daha önce Roskomnadzor Başkanı Aleksandr Jarov’a başvurarak taleplerini geri çekmesi ricasında bulunmuştu.

Rosbalt: Karara karşıyız, üst mahkemeye başvuracağız

Karara tepki gösteren Rosbal Yönetim Kurulu Başkanı Natalya Çerkesova, “Mahkeme kararına karşıyız. Üst mahkemeye başvuracağız. Şuanda çalışmaya devam ediyoruz. Ama ajans ancak ve ancak çalışma izniyle çalışabilir. Şimdilik ne olacak konusunda yorum yapmak istemiyorum.” dedi.

Ana ofisleri Moskova ve St.Petersburg kentlerinde bulunan Rosbalt ajansı 2001 yılında kuruldu, Rusya ve yurtdışında temsillikleri faaliyet gösteriyor.