Moskova Bölgesi’nde 6 suçtan birini göçmenler işliyor

193

Moskova Bölgesi Emniyet Müdür Yardımcısı Viktor İşçenko, son yıllarda göçmenlerin karıştığı suçlarda hızla artış olduğunu, bölgelerinde meydana gelen suçlardan yüzde 16’sının göçmenler tarafından işlendiğini açıkladı.

Moskova’da düzenlenen etnik gruplar arasında şiddetle ilgili konferansta konuşan İşçenko, “Yıl başından bu yana göçmenler 463 ağır suça karıştı. Bunlarda 56’sı cinayet ve 35’i de tecavüz.” bilgisini verdi.

Başkent Moskova’nın Biryulyovo bölgesinde Kafkas kökenli bir göçmenin bir Rus vatandaşını bıçaklayarak öldürmesi üzerine 13 Ekim’de ırkçı gruplar bölgede ayaklanmıştı. Olaylar üzerine polis market ve hallere bir dizi operasyon düzenleyerek kaçak göçmen işçileri sınır dışı etti.

İşçenko Moskova Bölgesi’nde 18’i Ekim ayında olmak üzere 90 Pazar yerinin bugüne kadar kapatıldığını ifade etti.

Moskova Bölgesi başkent Moskova’nın ardından 7 milyon nüfusla Rusya’nın en büyük yerleşim birimi. Federal Göçmen Servisi’nin verilerine göre bölgede 1 milyon göçmen yasal olarak yaşıyor ve nüfusun yüzde 12,5’ine denk geliyor.

Kaçak göçmenlere karşı harekete geçen ırkçı grupların 4 Kasım Rusya Birlik Günü’nde yüzden fazla noktada gösteri yapması bekleniyor.