St. Petersburg’da yerel halk ırkçı gruplara vize vermedi

897

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde 4 Kasım Ulusal Birlik Günü’nde sokaklara çıkan ırkçı gruplara yerel halk vize vermedi. Günler öncesinden yapılan propaganda çalışmalarına itibar etmeyen St. Petersburglular, yağmurlu tatil gününde dinlenmeyi tercih etti.

Şehirdeki Tatar Camii’nin bulunduğu Gorkovski Metrosu önünde toplanan yaklaşık 1000 kişilik ırkçı grup, ellerinde Stalin Resimleri, bayraklar ve çeşitli pankartlar eşliğinde Marsovo Pole meydanına yürüdü.

resim tanımı girin

Etrafta geniş güvenlik önlemleri alan polis, “Rus Yürüyüşü” adlı gösterinin gerçekleşeceği yolları trafiğe kapadı. Marsovo Pole meydanında bir süre slogan atan gruplar, Orta Asya ülkelerine vize uygulanması gerektiğine dair ortak bir bildiri okudu. Okunan bildirinin ardından bir süre daha meydanda bekleyen gruplar daha sonra alandan ayrıldı. Polis izinli gösteride atılan slogan ve pankartlara herhangi bir müdahalede bulunmadı.

resim tanımı girin

Eylemin ardından Ermitaj Meydanında tekrar toplanan ırkçı gruptan yaklaşık 50 kişi, yüzlerinde maskelerle dans edip şarkı söylemeye başladı. Polisin "dağılın" uyarısının ardından alanı terk etmeyen 30 kişi gözaltına alındı. Daha sonra eylemciler sorgulanmak üzere polis merkezine götürüldü.