Moskova nehrinde Greenpeace protestosu

92

Rusya’nın petrol platformuna tırmandıkları gerekçesi ile 19 Eylül’de operasyon düzenleyerek gözaltına alması Murmansk kentinde tutuklu olarak 30 Greenpeace eylemcisini yargılamaya devam etmesi Moskova nehrinde protesto edildi.

Hollanda’nın şikayeti üzerine Hamburg’da başlayan davaya da dikkat çekmek isteyen Greenpeace eylemcileri Kremlin’in hemen önünden geçen Moskova nehrine botlarla girdi ve “Arctic 30’a özgürlük!” pankartı açtı. Rusya’nın Murmansk kentinde devam eden korsanlık yerine holiganlıktan yargılanan 30 eylemci arasında Türk vatandaşı Gizem Akhan da bulunuyor.

Hollanda merkezli çevre örgütü Greenpeace Twitter’dan yaptığı açıklamada, tarihte ilk kez bir ülkenin yargılandığını iddia etti. Hollanda, Rusya’dan gözaltına alınan eylemcilerin salıverilmesini ve el konulan geminin de Greenpeace’e iadesini istiyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada uluslar arası mahkemeyi kabul etmeyeceklerini, tahkim sürecinde yer almayacaklarını açıklamıştı. Moskova’ya göre dava Rusya’nın egemenlik hakları ile ilgili bir konu. 1997’de Deniz Hukuk ile ilgili BM Konvansiyonu’nu imzaladığını kabul eden Moskova, kendi egemenlik hakları ve yargılama sürecinin uluslar arası tartışılmaya açılmasını reddediyor.

Rus sınır güvenlik görevlileri, 19 Eylül’de Rus Prirazlomnaya petrol platformuna çıkmaya çalışan Greenpeace eylemcilerine ait Arctic Sunrise gemisine el koyarak 30 kişilik mürettebatı gözaltına almıştı. Rusya Soruşturma Komisyonu, eylemciler aleyhine korsanlık suçu ile dava açılmasını istemişti. Ancak daha sonra suçun nevi holiganlığa çevrildi. Eylemcilerin yakınlarının daha kolay ziyaret yapabilmeleri için mahkemenin St. Petersburg’a taşınması ile ilgili süreç ise devam ediyor.