Rusya’da ırkçı saldırı: 2 göçmen bıçaklanarak öldürüldü

1081

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde 4 Kasım günü kutlanan Rusya Birlik günündeki gösterinin ardından ırkçı gruplar, Orta Asyalı vatandaşlara saldırdı. Saldırı sonucu bir Özbek bir de Kırgız bıçaklanarak öldürüldü.

Başkent Moskova’da Kafkas kökenli bir saldırganın bir Rus gencini öldürmesinin ardından çıkan olayları fırsat bilen gruplar, 4 Kasım Rusya Birlik gününü de bahane ederek göçmenlere yönelik saldırılarını artırdı.

İlk hedef bir Özbek vatandaşı oldu

“Rus Yürüyüşü” adı verilen gösterinin ardından şehre dağılan aşırı milliyetçi grupların ilk hedefi, Özbekistan kökenli bir vatandaş oldu. Görgü tanıklarına göre, yüzleri maskeli ve Nazi kıyafetli bir grubun bıçaklı saldırısına uğrayan göçmen olay yerinde hayatını kaybetti.

Başka bir grup ise, Udelnaya metro istasyonunda, komşu vagonda bulunan Kafkas kökenli vatandaşlara saldırdı. Saldırı anı bir cep telefonu kamerasına saniye saniye yansırken, grubun çocuk yaştaki yolcuları acımasızca yumruklamaları ve tekmelemeleri gözden kaçmadı.

resim tanımı girin

Metrodan çıkıp pazara girdiler

Sayıları 50 kişiyi bulan aynı grup, gerçekleştirdikleri olayın ardından metro istasyonundan çıkarak, yakınındaki bir pazar yerine girdi. Pazarda etrafı yağmalayan yüzü maskeli kişiler, buradaki pazarcılara saldırdı. Grup ayrıca pazarda havaya ateş açarak etrafa büyük korku saldı. Olay yerine gelen polis, grupta bulunan 4 kişiyi gözaltına aldı.

Ancak olayların yaşandığı saatlerde, ellerinde bayraklar ve ırkçı pankartlar taşıyan yüzü maskeli başka bir grubun önü polis tarafından kesildi. Bir süre polisle çatışan grup, daha sonra bölgeden ayrıldı.

Sabah 6:00 sularında ise bir Kırgız vatandaşının evinde bıçaklanarak öldürüldüğü haberi geldi. Belinden aldığı bıçak darbeleriyle hayatını kaybeden 36 yaşındaki Kırgız gencin, Neo-Nazi gruplar tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor.

2012 yılında Orta Asya kökenli 11 kişi dazlak gruplar tarafından öldürülmüştü.