Alanya'da çocuğuna eziyet eden Rus anneye hapis talebi

246

Antalya’nın Alanya ilçesinde tatil yapan Rus anneye, çevre sakinlerinin şikayeti üzerine bir yaşındaki çocuğuna eziyet ettiği gerekçesi ile dava açıldı. Cumhuriyet savcısı soruşturma sonucunda hazırladığı iddianame de Rus anneye 3 ile 8 yıl arasında hapis cezası istedi.

Geçen eylül ayında Rusya'dan tatil için Alanya'ya gelen ve Konaklı beldesinde bir otele yerleşen Elena Lus, 1 yaşındaki oğlu D.L.'ye tatil süresince eziyet ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Küçük çocuk ise devlet korumasına alınarak çocuk bakım evine yerleştirildi. 6 Eylül'de küçük çocuğu kumsalda güneş altına yatıran ve ardından deniz suyu içiren Rus anne hakkında çocuğun ölümüne neden olabileceği gerekçesi ile oteldeki diğer tatilciler durumu jandarmaya ihbar etti. İhbar üzerine harekete geçen jandarma ve 112 Acil Servis ekipleri, otele ulaştıklarında Rus anne ile çocuğunun kaldığı odaya çıktı. Çocuğun çığlık atmasına rağmen annenin oda kapısını açmaması üzerine yedek anahtarla odaya girildi. Kapı açıldığında oda ve banyonun tamamen buhar dolu olduğu fark edildi.

Rus anne, çocuğa müdahale etmek isteyen sağlık ekiplerine tepki göstererek izin vermek istemeyince jandarmanın desteği ile bebeğe el konularak tedavi edildi. Bebek, Alanya Devlet Hastanesi'nde yapılan tedavisinin ardından hayati tehlikesinin bulunması sebebiyle Alanya 1'nci Aile Mahkemesi'nin kararı ile Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü teslim edilerek çocuk bakım evine yerleştirildi. Ruhsal bunalımda olduğu sanılan anne ise ifadesinde çocuğu hasta olduğu için güneş altında bıraktığını, içme suyu bulamadığı için deniz suyu içirdiğini, hiç emzirmediğini ve çocuk üşüdüğü için kaynar su altında bıraktığını belirtti. Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturmaya istinaden Cumhuriyet Savcısı Nuh Gözüyaşlı tarafından hazırlanan iddianame Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Savcılık Rus anne için kendini savunamayacak kadar küçük olan öz çocuğuna eziyet etmek suçundan 3 ile 8 yıl arasında hapis cezası istedi.