Rusya, Greenpeace eylemcilerinden 3’ünü kefaletle serbest bıraktı

122

Rusya’nın tutuklu olarak St. Petersburg kentinde yargılamalarına devam ettiği 30 eylemciden Rusya vatandaşı olan 3 aktivistin 2’şer milyon ruble (61 bin 500 dolar) fidye karşılığında serbest bırakılmasına karar verdi.

Kalininski kent mahkemesinde görülen davada hakim fotoğrafçı Denis Sinyakov, gemi doktoru Yekaterina Zaspa ve diğer eylemci radyo yayıncısı Andrey Allahverdov’un fidye karşılığında tutuksuz olarak yargılanmalarına hükmetti.

Türk eylemci Gizem Akhan’ın da aralarında bulunduğu 30 Greenpeace eylemcisi Rusya’nın petrol platformuna tırmandıkları gerekçesi ile 19 Eylül’de gözaltına alınmıştı. Eylemciler ilk yargılandıkları Murmansk kentindeki mahkemenin yetersiz olduğu gerekçesi ile 12 Kasım’da St. Petersburg’a getirildi.

Greenpeace sözcüsü mahkemenin 3 aktivistle ilgili serbest bırakılma kararının paranın transfer edilmesinin ardından gerçekleşeceğini açıkladı. Sürecin birkaç gün daha alması bekleniyor.

Bir başka mahkeme ise Avustralya vatandaşı aktivist Colin Russel’in tutukluluk halinin 24 Şubat’a kadar sürmesine karar verdi.

St. Petersburg kentinde farklı mahkemelerde yargılanan eylemcilerle ilgili önümüzdeki günlerde farklı kararların çıkabileceğine dikkat çekiliyor.