CHP heyeti Türk eylemci için St. Petersburg'a geliyor

139

CHP’li bir grup milletvekili kutup bölgesinde çevre eylemi düzenledikleri gerekçesiyle 29 Greenpeace üyesiyle birlikte iki aydan beri Rusya’da cezaevinde tutulan Gizem Akhan’a destek için St. Petersburg’a gidiyor.

Kutup bölgesinde çevre eylemi düzenledikleri gerekçesiyle 29 Greenpeace üyesiyle birlikte iki aydan beri Rusya’da cezaevinde tutulan Gizem Akhan’ın duruşması 21 Kasım’da görülecek.

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve Denizli Milletvekili İlhan Cihaner de Gizem’e destek için Rusya’ya gidecek.

19 Eylül 2013’te 24 yaşındaki Gizem Akhan, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin, mutfağında staj yaptığı Greenpeace Artic Sunrise gemisi ve mürettebatına el koyması sonucunda göz altına alındı ve 24 Eylül 2013’te Rusya’nın Murmansk şehrine getirildi. 26 Eylül’de hakim karşısına çıkan Gizem, Rus Araştırma Komitesi’nin araştırma ve delil toplama süresi olarak bildirdiği 24 Kasım 2013’e kadar tutuklu kalmasına karar verildi.

3 Ekim 2013’te azami cezası 15 yıl olan “korsanlıkla” suçlandı. 16 Ekim 2013’te kefalet başvurusu reddedilen Gizem’e yapılan suçlamaya 25 Ekim’de 7 yıla kadar cezası olan “holiganlık” eklendi. 12 Kasım 2013’te Murmansk’tan St. Petersburg’a SIZO 5 tutukevine nakledilen Gizem Akhan’ın 21 Kasım’da saat 14:00’te St. Petersburg’da duruşması görülecek.

50’ye yakın CHP milletvekili Rus mahkemesine destek mektupları gönderdi. Yarın görülecek duruşmayı izlemek için de CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Gizem’e destek için Rusya’ya gidiyor.