İzmir ve Yekaterinburg EXPO 2020'de elendi, işte kazanan şehir

194

Daha önce EXPO 2015'e aday olan ancak Milano'ya kaybeden İzmir, organizasyonu 2020 yılında Türkiye'ye getirmek için de başarılı olamadı.

EXPO 2020'ye ev sahipliği yapacak şehir Yekaterinburg'u finalde 116 oyla geçen Dubai oldu.

EXPO 2020'ye ev sahipliği yapacak şehrin belirlendiği oylamayı finalde 164 delegenin 116'sının oyunu alarak Yekaterinburg'u da geçen Dubai kazandı. Dubai böylece EXPO'yu Ortadoğu'da kazanan ilk şehir oldu. Birleşik Arap Emirlikleri'nin fuar için milyarlarca dolar yatırım yapması bekleniyor.

Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan oylamada, Brezilya'nın Sao Paulo kenti ise ilk turda13 oyla elendi. İlk tur oylamasında 3 oy da boşa çıktı. İzmir, Dubai ve Yekaterinburg ikinci turda yarıştı. İkinci tur oylamasında 36 oy alan İzmir elendi.

İzmir, Paris'teki 2020 EXPO oylamasında ikinci turda elendi. Oylamanın ardından açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Bu tür oylamaların güvenirliği bundan sonra biraz daha fazla sorgulanacak." sözleriyle tepki gösterdi.

İZMİRLİLER HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADI

Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan EXPO 2020 oylama sonuçları, Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Salonunda izlendi. Oylamanın kaybedilmesinin ardından İzmirliler hayal kırıklığı yaşadı.

Daha önce EXPO 2015'e aday olan ancak Milano'ya kaybeden İzmir, bu oylamada da başarılı olamadı. Dubai ve Ekaterinburg'la ikinci turda yarışan İzmir 36 oy ile elendi. Oylama canlı olarak EBSO Meclis Salonu'nda izlendi. Katılımın az olduğu salonda sonucun ardından üzüntü yaşandı.

EXPO'dan elendikleri için üzgün olduklarını belirten İzmirliler, "Olmadı, demekki eksiklerimiz varmış. Olması gerekirdi. İkinci kaybettik. Ya biz kendimizi dev aynasında görüyoruz yada batılı bizim eksiklerimizi daha iyi görüyor. Birdahakine daha iyi hazırlanmamız gerekir. Hayırlısı olsun." diye konuştu.

İZMİR'İN SUNUMUNU DEFNE SAMYELİ YAPTI

Ekaterinburg'un ardından İzmir son sunumunu yaptı. Sunuculuğunu Defne Samyeli'nin yaptığı İzmir'in son sunumunda ilk konuşmayı yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu gerçekleştirdi. Salona girmeden önce değerlendirmede bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Hayırlısı olsun. EXPO'nun kazanılması için tüm gayreti gösterdik" dedi.

ERDOĞAN'DAN MESAJ: İZMİR EXPO İÇİN EN İDEAL ŞEHİR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın BIE delegelerine mesajı video görüntüsüyle yayınlandı. Başbakan Erdoğan mesajında, "EXPO 2020, Akdeniz, Balkanlar, Kafkasya açısından büyük önem taşıyor. İzmir, 48 ülkeye 1.5 miyar insana üç saatlik mesafede olması nedeniyle EXPO için ideal. EXPO için hükümet olarak tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. 8 bin 500 yıllık tarihiyle İzmir, sizleri asla unutamayacağı misafirperverlikle en iyi şekilde ağırlayacaktır. İzmir'den desteğinizi esirgemeyin. Herkes için sağlık idealini hep birlikte gerçekleştirelim" dedi.