AB ile anlaşma, Rusya ile vizesiz seyahatin iptaline neden olur mu?

537

Türkiye'nin "geri kabul anlaşmasını" imzalamayı kabul etmesi ile Avrupa Birliği'ne vizesiz seyahatin önü açıldı. Ancak bu durumun farklı sonuçları da olacak...

Son günlerin gündem haberlerinin ilk sıralarında yer alan 'T.C vatandaşlarına, AB ülkelerine vize muafiyetinin 3,5 yıllık bir zaman diliminde ortadan kalkması' konusunda farklı yorumlar ortaya çıktı. Hürriyet Gazetesi'nden Zeynep Gürcanlı konuyla ilgili köşesinde şunlara değindi:

BAŞKA ÜLKELERE VİZE GERİ GELECEK

  • Türk vatandaşlarına AB vizeleri kalkarken, Rusya, Ukrayna, Suriye, Kuveyt gibi pek çok ülkeyle daha önce kısa süreli seyahatler için kaldırılmış vizelerin yeniden konulması gündemde.

-Türk vatandaşlarına vize muafiyeti için, Türkiye'nin 3.5 yıllık bir geçiş süreci içinde, kendi vize rejimini AB'ye uydurması gerekiyor. Bunun anlamı şu;

Türkiye, AB'nin vize uyguladığı ülkelerin vatandaşlarına daha önce sağladığı "vizesiz seyahat" imkanını kaldırmak zorunda.

-Türkiye, AB'nin vize sistemine uyum çerçevesinde daha önce vizeyi kaldırdığı pek çok ülkeye, AB vize uyguladığı için, vize koymak zorunda kalacak. Bu ülkeler şöyle:

Arnavutluk, Azerbaycan, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Fas, Ekvador, Gürcistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Lübnan, Makedonya, Maldivler, Sırbistan, Ukrayna, Ürdün, Rusya, Moğolistan, Özbekistan, Peru, Tacikistan, Tunus ve Türkmenistan.

-Türkiye, vize uygulamalarının büyük bölümünü "mütekabiliyet ilkesi" gereği gerçekleştiriyordu. Şimdi Türkiye'nin daha önce kaldırdığı vizeyi yeniden koyması, pek çok ülkeyi de "mütekabiliyet" ilkesini çalışmaya yöneltecek.

Dolayısıyla, Rusya gibi, Ukrayna, Ürdün ya da Libya gibi, Türkiye'ye vize uygulamayan ülkelerin de, Türkiye'nin vize koyması üzerine, yeniden Türk vatandaşlarına vize zorunluğu getirmesi gündemde.

-AB vize rejimine uyum çerçevesinde, Türkiye'nin halen umuma mahsus pasaportlara vize uyguladığı bazı ülkelere de vizeyi kaldırması gerekecek. Bu ülkeler şöyle: ABD, Kanada, Avustralya, Hong Kong ve Meksika. (Hürriyet)