Türkiye'deki yolsuzluk operasyonu Rus basınında

507

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı güvenlik güçlerinin yaptığı operasyon Rus basınında geniş yankı buldu. Rus basını, oprerasyonlar çerçevesinde gözaltına alınanlar arasında üç bakanın çocuklarının da bulunduğuna dikkat çekti.

Resmi İtar Tass haber ajansı, üç bakanın oğullarının gözaltına alındığını ifade ederken, zanlıların devlet ihalelerinde yolsuzluk ve dolandırıcılık olayına karıştığını kaydetti.

İngiliz dilinde yayın yapan Russia Today televizyon kanalı, gözaltına alınanlar arasında İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğullarının bulunduğuna işaret etti. Rus kanalı, operasyon çerçevesinde bir kaç bürokrat, banka müdürü, bir belediye başkanı ve bazı bakanlık memurlarının gözaltına alındığını ifade etti. Russia Today, konuyla ilgili söz konusu bakanların yorum yapmak istemediğini ve dolayısıyla ulaşılamaz olduğuna dikkat çekti.

Newsru.com haber portalı, Türk basınına atfen olaylara geniş şekilde yer verirken, Türkiye’nin dünya yolsuzluk ülkeler listesinde 53. sırada bulunduğuna işaret etti. Haberde, “Transparency International isimli uluslar arası örgütünün listesinde Türkiye 53. sırada yer aldı. Türkiye böylece çok risk düzey grubu D’ye dahil oldu.” ifadeleri kullanıldı.

VK ajansı: Soruşturmayı Ergenekon savcısı yapıyor

Vestnik Kavkaza (VK) haber ajansı, soruşturmaların daha önce Ergenekon davası ve soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz tarafından yapıldığını kaydetti. Haberde, “Soruşturmalar İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz ve ona bağlı savcı Çelal Karar tarafından yapılmakta. Öz daha önce Ergenekon davasına bakan savcı olarak tanınıyor.” ifadeleri yer aldı.

Ajans, hükümet ve iktidar AKP partisinden henüz açıklama yapılmadığına da dikkat çekti.

Benzer haberler diğer görsel ve yazılı Rus basınında da yer aldı.