Moskova merkezinde ücretli otopark alanı genişletildi, araç sayısı azaldı

109

Başkent Moskova’da merkezi bölgelerde otopark alanı ve fiyatı artırılırken, bölgeye giren araç sayısında azalma olduğu belirtildi.

Moskova Belediyesi merkezde hem otopark alanını hem fiyatları artırdı. Buna göre merkezde park eden araç sayısında yüzde 5 azalma olduğu açıklandı. Ayrıca merkeze giren araç sayısında da azalma gözlendiği belirtildi. Ücretli otoparklar Moskova merkezini halka şeklinde çevreleyen Bulvarnoye Kotso ve Sadovoye Koltso otoyollarının merkeze doğru iç kısımlarını kapsıyor.

25 Aralık’tan itibaren geçerli olmak üzere yenilenen tarifelere göre merkezi halka şeklinde ilk çevreleyen Bulvarnoye Koltso otoyolu alanı içerisinde otopark ücreti saat başına 80 ruble (2,5 dolar) oldu. Merkezi ikinci defa halka şeklinde çevreleyen Sadovoye Kotso ile birinci halka Bulvarnoye Koltso arasında otopark ücreti saat başına 60 ruble (2 dolar) oldu.

Bulvaynoe Koltso’da aylık abonman ücreti 16 bin ruble (yaklaşık 500 dolar), yıllık ise 160 bin ruble (yaklaşık 5 bin dolar). Sadovoye Koltso’da aylık abonman ücreti 12 bin ruble (yaklaşık 270 dolara), yıllık ise 12 bin ruble (yaklaşık 2 bin 700 dolar) olarak belirlendi.

Bu bölgelerde ikamet edenler daire başına sadece bir araç için 20.00 – 08.00 arası park ücreti ödemeyecek. Yine bu alanda ikamet edenler ve yine bir daire için bir araç olmak üzere otoparktan 24 saat ücretsiz yararlanabilmesi için 3 bin ruble (yaklaşık 100 dolar) karşılığında yıllık izin alabilecek. Yanlış yere park edilen araçlara 2 bin 500 ruble (yaklaşık 80 dolar) ceza kesilecek. On saat ücretli park edenlere 1 saat ücretsiz park etme hediyesi verilecek.

Alınan karara tepki gösteren bazı kent sakinleri protesto gösterisi yaptı.