Rusya 500 bin kişinin ülkeye girişini yasakladı

607

Rusya Federal Göçmen Servisi 2013’te Rusya hukukunu ihlal ettikleri gerekçesi ile 500 bin yabancının ülkeye girişlerinin yasaklandığını açıkladı.

Federal Göçmen Servisi Sözcüsü Zalina Kornilova Interfax’a verdiği bilgide, “Yasaları ihlal nedeni ile 500 bin yabancının 3-10 yıl süre ile Rusya’ya girişleri yasaklandı…” dedi.

Yabancıların ülkede yasaları birkaç kez ihlal etmeleri ya da yasal izinlerinin olmadığı dönemde Rusya’da kalmaları durumunda ülkeye girişlerinin yasaklandığına dikkat çeken Kornilova, “İlgili makamlar tarafından sınır dışı edilenler ve sahte göçmen kartı kullananların Rusya’ya girişlerine izin verilmiyor.” bilgisini verdi.

Rusya’da 2013’te yoğun bir şekilde kaçak göçmenlerin sınır dışı edilmesine yönelik çalışmaların yapıldığını kaydeden Kornilova, 35 ayrı merkezin kurulduğunu söyledi. Federal Göçmen Servisi’nin kontrolündeki merkezlere toplanan yabancılar belirli aralıklarla sınır dışı ediliyor.

Federal Göçmen Servisi’nin verilerine göre ülkeye yasal olarak giriş yapan 3,5 milyon yabancı kaçak olarak çalışıyor.

Göçmenlerin karıştığı suç oranlarında yaşanan artış ise Rusya yönetimini kontrolleri artırmaya zorluyor.

Rusya Federal Göçmen Bürosu’nun verilerine göre büyük çoğunluğu Orta Asya ve Kafkas ülkelerinden olmak üzere ülkede 11,3 milyon göçmen yaşıyor.