Ruslar en çok yolsuzluk ve hırsızları merak ediyor

430

Türkiye gündemi ile Rusça yayınlanan Argumentı i Faktı gazetesinin (AiF) Türkiye versiyonu AiF-Turtsiya’da yer alan ankete göre Ruslar en çok ülkedeki yolsuzluğu ve paraların kimin çaldığını merak ediyor.

Rus gazetesi geçen sene hazırladığı 100 soruyu okurların oylamasına sunmuştu. Mart ayında başlatılan oylamaya 80 binden fazla kişi katıldı.

Sonuçlara göre Ruslar en çok ülkedeki yolsuzluğu ve en büyük hırsızın kim olduğunu merak ediyor. Oylamaya katılanların yüzde 70’i bu sorunun cevabını öğrenmek istiyor.

En çok merak edilen ikinci soru yüzde 65 ile ‘Rusya nereye doğru ilerliyor?’ oldu. Üçüncü soru ise yüzde 64 ile ‘Çöpü ne zaman dönüştürmeye başlayacağız?’ Dördüncü sırada ise Rusya’da devamlı gündeme gelen Kuzey Kafkasya sorusu yer alıyor. Beşinci sırada ‘Dünyayı kim yönetiyor? Dünyayı yöneten kara güçler var mı?’ sorusu yer aldı.

Sorular arasında politikadan dini konulara kadar her çeşit konu var. Oylamaya göre ilk sıralarda Rusya’da güncel ve tartışma konularını yer alırken alt sıralarda daha çok yaşam ve aileleri ilgilendiren sorular bulunuyor.

Oylamanın son üç sırasında ‘İlk bakışta aşık olunur mu?’, ‘Nasıl güzel olabilirim?’ ve ‘Noel Baba geçekten yaşıyor mu?’ soruları yer aldı.