Rusya’da doktora öğrencisi enstitü başkanını öldürdü

299

Rusya’ya bağlı Yakutya Cumhuriyeti’nde bir doktora öğrencisi, enstitü başkanını öldürdü.

Rus basınına konuşan Yakutya İçişleri Bakanlığı sözcüsü Stanislav Platonov, Rusya Bilimler Akademisi’ne bağlı Almaz Jeolijisi Enstitüsü başkanının makam odasında öldürüldüğünü kaydetti.

Polis, “Silahlı saldırı sonucunda enstitü başkanı hayatını kaybetti. Daha sonra polis zanlıyı gözaltına aldı.” açıklaması yaptı.

İnterfaks haber ajansına konuşan bir enstitü yetkilisi, zanlının söz konusu kurumda eğitim alan bir doktora öğrencisi olduğunu ifade etti.

Doktora öğrencisinin geçen yıl okuldaki görevine son verildiği, bu nedenle saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği belirtiliyor. Üniversite öğrencisine silahlı saldırı

Rusya’nın başkenti Moskova’da da bir üniversite öğrencisine silahlı saldırı yapıldı. İnterfaks’a konuşan bir polis, saldırının Moskova’nın doğu semtinde gerçekleştirildiğini kaydetti. Polise göre, kimliği henüz belirlenemeyen saldırgan, lüks markalı araca yaklaşarak 5 el ateş etti ve olay yerinden kaçtı.

Saldırıda aracın sahibi, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Moskova Uluslar Arası İlişkiler Üniversitesi MGİMO 5. sınıf öğrencisi (24) yaralandı. Öğrencinin Kafkasya kökenli olduğu iddia ediliyor.

Moskova Emniyet Müdürlüğü Basın Bürosu, olayı doğruladı. Saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Dün de Moskova’da 9. sınıf öğrencisi Sergey Gordiyev (15 yaşında ) elinde 2 tüfekle 263 nolu okula silahlı baskın gerçekleştirerek 24 öğrenciyi rehin almıştı. Düşük not verdiği iddiası ile coğrafya öğretmeni ve bir polisi öldüren, bir polisi de ağır yaralayan saldırgan daha sonra güvenlik güçlerinin operasyon gerçekleştirmesi sonucunda etkisiz hale getirilmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olayı facia olarak nitelendirirken, Rus makamlar okullarda güvenlik konularının tekrar gözden geçirilmesini talep ediyor.