Moskova Belediye Başkanı: Tüm hırsızları yok edeceğiz

356

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, geçen aylarda yolsuzluk ve rüşvete karışan çok sayıda yetkiliyi tutukladıklarını ve hukuka teslim ettiklerini, hırsızları yok edinceye kadar çalışmalarının süreceğini söyledi.

Moskova’da görev yapan savcılarla geniş katılımlı bir toplantı yapan Belediye Başkanı Sobyanin, “Son aylarda onlarca resmi görevli rüşvet suçlaması ile tutuklandı. Ben savcılarla işbirliği içinde önümüzdeki dönemde de bu çalışmaların süreceğini söylemek istiyorum. Nerede çalıştığına bakmaksızın tüm hırsızları yok edeceğiz.” uyarısında bulundu.

Sobyanin yaklaşık 2000 bin kadar görevlinin yalan makinesinden geçtiğini, bir kısmının testten başarısız olduğunu ve suçlu olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Moskova Belediye Başkanına göre yaklaşık 160 milyar ruble (4,5 milyar dolar) bu vesile ile iktisat edilmiş oldu. Sobyanin’e göre bu rakam çok ciddi. Sayıştay ve Moskova Belediyesi’nin denetleme idaresi ile birlikte çalışarak bütçe harcamalarının verimliliğini denetlediğini kaydeden Sobyanin, “Yasal olmayan şekilde yapılan harcamalarla ilgili bir çok dava açıldı. Malesef, gönüllü olarak geri dönüş olmazsa, davalar yıllar alabiliyor. Savcılar bu konuda yasal olmayan bütçe harcamalarını geri alabilmek için çalışıyor.” dedi.