Soçi'ye uçak kaçırma girişimi İstanbul'da etkisiz hale getirildi

573

Ukrayna'nın Kharkiv-İstanbul seyahatini yapan ve 16.25'te kalkan PGT751 sefer sayılı yolcu uçağının, bir yolcu tarafından kaçırılmaya çalışıldığı iddia edildi. Pegasus Havayolları'na ait uçağı kaçırmaya teşebbüs eden kişinin etkisiz hale getirildiği iddia edildi.

Uçağın pilotu tarafından 17.30 sıralarında kaçırılma kodu olan 'kobra 66' kodu verildi. Bu kodun verilmesinin hemen ardından Balıkesir'de bulunan 191. Filo Komutanlığı'ndan bir F16'nın havalandığı öne sürüldü. Yolcular arasında 2F koltuğunda oturan Ukrayna asıllı bir yolcunun, yerinden kalkıp üzerinde bomba olduğunu da söyleyerek uçağın Soçi'ye uçurulmasını istediği iddia edildi. Ancak kaptan pilotun, bu yolcuyu ikna ederek zor da olsa saat 18.02'de Sabiha Gökçen Havaalanı'na indirmeyi başardığı belirtildi.

110 yolcusu bulunan uçak güvenli bölgeye çekildi. Uçağa güvenlik birimleri müdahale etti. Kaçırma tehdidinde bulunan yolcunun, emniyet ekiplerince etkisiz hale getirdiği öne sürüldü.

Ulaştırma Bakanlığı, Kharkiv-Sabiha Gökçen arasında sefer yapan ve kaçırılma alarmı verilen Pegasus uçağının Sabiha Gökçen Havalimanı'na indirildiğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ukrayna'nın Karkiv – Sabiha Gökçen seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait ve içerisinde 110 yolcu bulunan uçak, yolculardan birinin bomba tehdidinde bulunması nedeniyle tüm tedbirler alınarak emniyetli bir şekilde Sabiha Gökçen Havalimanı'na indirilmiştir. Park pozisyonuna alınan uçakta güvenlik ekipleri incelemelerini sürdürmektedir. Sabiha Gökçen Mülki İdare Amiri Başkanlığı'nda bir ekip de konuyu tüm detaylarıyla araştırmaktadır." denildi.

Pilottan 'iyiyiz' mesajı

Kharkiv-İstanbul seferini yaparken kaçırılmak istenen ve Sabiha Gökçen Havalimanı'na indirilen Pegasus Havayolları'na ait uçağın pilotu İlyas Kurugülle'den, "İyiyiz." mesajı geldiği öğrenildi.

Vali Mutlu havalimanında şu açıklamaları yaptı:

“Saat 18.00 itibariyle Sabiha Gökçen Havalimanı’mıza Pegasus Hava Yolumuza e ait Ukrayna- Sabiha Gökçen seferini yapan uçak bir hava korsanı tarafın kaçırılmak suretiyle indirildi. Hava korsanının uçağın Soçi’ye indirilmesi talebine pilot ve mürettebat gayet başarılı bir uygulamayla Soçi yerine İstanbul’a indirilmesini sağladı. O andan itibaren havalimanimızda ilgili birimlerimiz süratli bir kriz merkezi oluşturmak suretiyle takip etmeye başladık. İstihbari bilgi akışını sağlayıp korsanın yalnız olup olmadığını, başka kişilerle bağlantısını, bagajlarının detaylarıyla ilgili tüm bilgileri araştırdık. Şahısla ilgili bütün bilgileri, davranışlarıyla ilgili bilgileri toplayıp ne yapacağımızı kararlaştırdık ve hava korsanı ile müzakereye başladık. Uzman müzakerecimiz kendisiyle görüşmelere başladı. Bu arada hava trafiği bir süre geçişi olarak kapatıldı.

Müzakereler sonunda önce çocuk, yaşlı ve kadınların alınmasını sağladık. Müzakere sırasında İstanbul’daki kendi ülkesinin yetkilileriyle görüşmek istedi, bunu sağladık. Boşaltma çalışmaları sırasında diğer yolcuların da indirilmesini sağladık. Bu sırada özel harekat birimleri uçağın çeşitli yerlerinden içeri sızıp gerekli tertibatları aldılar Yolcuların çıkışının bitirilmesinden sonra silah kullanmadan etkili ve süratli bir müdaheleyle korsanı etkisiz hale getirdiler. Bütün mürettebat ve yolcularımız hiçbir sağlık problemi yaşamadan kurtarılmıştır."

‘UÇAKTA BOMBA VAR’ DİYE BAĞIRDI

PGT 751 sefer sayılı Pegasus Havayolları'na ait uçağın 2-F numaralı koltukta oturan Ukraynalı yolcusu tarafından Soçi'ye yönlendirilmek istendiği öğrenildi. Yolcunun uçak havadayken ayağa kalkarak, "uçakta bomba var şeklinde bağırdığı" öne sürüldü. Öte yandan pilotun sinyal vermesinin ardından Balıkesir 'deki 191. filoya ait bir F-16 savaş uçağının da havalandı.

Uçak inişinin ardından Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 110 yolcusuyla güvenli bir bölgeye bekletildi.

KORSAN FAZLA MİKTARDA ALKOL KULLANMIŞ OLABİLİR

Ukrayna güvenlik birimleri, uçağı kaçırma girişiminde bulunan 1969 doğumlu Ukrayna vatandaşının fazla miktarda alkol kullanmış olabileceğini bildirdi.

Ukrayna Güvenlik Servisi'nden (SBU) basına yapılan açıklamada, Ukrayna vatandaşının "Soçi'ye uçacağız" diyerek pilot kabinine girmeye çalıştığı belirtildi. Açıklamada, sakinleştirilmesinin ardından uçak kaçırma girişiminde bulunan Ukrayna vatandaşının yanında yapılan aramalarda herhangi bir silah veya bombanın bulunmadığı kaydedildi.

Bu arada, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Politika Dairesi Başkanı Yevgeniy Perebiynis de İnterfax ajansına yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın Türkiye'deki büyükelçiğinin Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve emniyet birimleriyle sürekli irtibatta olduğunu kaydetti. Perebiynis, Ukrayna'nın İstanbul Konsolosunun olayı yerinde incelemek amacıyla havaalanına gittiğini ifade etti.

Foto: Cihan Haber Ajansı