Türkiye Rus donanmasına para yardımında bulunmuş

348

Tarihte Türk-Rus ilişkileri savaşlarla anılırken, 1904 yılında Türkiye’nin Rus donanması için oluşturulan yardım kampanyasına 2 bin 800 ruble para yardımında bulunduğu ortaya çıktı.

Resmi Rossiyskaya Gazeta gazetesi, 27 Ocak 1904 yılında Uzakdoğu bölgesinde Rus Varyag gemisinin Japon savaş donanmasıyla çarpışmasının 110.yıldönümü vesilesiyle hayatını kaybeden Rus denizcilerinin kahramanlığını andı. Gazeteye göre, bu facia Rus deniz donanmasını güçlü şekilde zayıflattı. Çünkü Rusya’nın Pasifik Okyanusu donanması imha edilmişti.

Bu durumda 6 Şubat 1904’de gönüllü iaşe şekliyle askeri donanmanın güçlendirilmesi ile ilgili Özel Komisyon kuruldu. Haberde, “Komisyonun üyeleri arasında ünlü Rus soylu, üst düzey siyasi ve askeri yetkililer bulunuyordu. Rusya İmparatorluğu’nun her bölgesinden Özel Komisyon’a para yardımı aktarılıyordu. Örneğin Buhara emiri bir milyon ruble bağışladı. Tambov bölge meclisi 300 bin ruble gönderdi. Sadece Rus kökenliler değil, Rusya’da yaşayan Müslüman, Musevi kökenli, Alman ve Kalmık asıllı şahıslar da yardıma koşuyordu.” ifadeleri yer aldı.

“Ezeli düşman” Türkiye’den 2 bin 800 ruble

Rus gazetesine göre, donanmanın güçlenmesi için oluşturulan iaşeye Rusya dışından da para yardımları yapılıyordu. Gazete, o dönem “ezeli düşman” sayılan Osmanlı’nın da Rus donanması için para yardımında bulunmasına dikkat çekiyor. Haberde, “Sırbistan’dan bin 200 ruble aktarıldı, Çinli tüccarlar 11 bin ruble gönderdi. Hatta “ezeli düşman” Türkiye’den 2 bin 800 ruble gönderildi.” diye belirtti.

Rus tarihçilerine göre 2 yılda toplanan yaklaşık 17 milyon ruble ile Çarlık Rusyası, 4 denizaltı dahil 18 savaş gemisi inşa etti. Ayrıca kalan para ile 7 savaş uçağı da alındı.