İki punkçı Rus kız hırsızlık iddiası ile gözaltına alındı

476

Moskova’nın merkezindeki Kurtarıcı İsa Kilisesi’ne 2012 yılının Şubat ayında girerek Rus lider Vladimir Putin karşıtı şarkı söyleyen Rus punk müzik grubu Pussy Riot’ın üyelerinden Mariya Alyohina ve Nadejda Tolokonnikova Soçi kentinde hırsızlık yaptıkları iddiası ile gözaltına alındı. Kilisede yaptığı eylemlerden dolayı kızlar tutuklanmış ve geçtiğimiz aylarda Putin’in imzaladığı afla serbest bırakılmıştı.

Rus gazeteci Yevgeni Feldman, Soçi’de kaldıkları otelde hırsızlık yaptığı iddiasıyla punkçı kızların gözaltına alındığını söyledi. Punkçı kızların avukatı Aleksandr Popkov, Ria Novosti’ye verdiği bilgide göz altına alınma gerekçesinin hırsızlık olduğunu doğruladı.

Rus basınına göre, 2014 Kış Olimpiyat Oyunları’nın yapıldığı Soçi kentine gelen Alyohina ve Tolokonnikova, proteso videosu hazırlamayı planlıyordu. Daha sonra Alyohina ve Tolokonnikova, twitterde gözaltına alındıklarını duyurdu. Tolokonnikova, “Pussy Riot eylemi gerçekleştirilmesi amacıyla Soçi’de bulunuyoruz. Şarkının ismi şöyledir: Putin sana vatanı sevmeyi öğretecek.” diyerek twitterden yazdı.

Punkçı kızların ifadelerinin alınması için polise götürüldüğü kaydedildi. Punkçı kızlarla birlikte 10 kişinin gözaltına alındığı son 17 saattir göz altında tutulduğu belirtildi.

Daha önce kilisede yaptıkları eylemden dolayı mahkemeye çıkartılan kızlar holiganlık ve toplumda dini nefreti körüklemekle suçlanarak 2012 yılının Ağustos ayında 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Alyohina ile Tolokonnikova Rusya’nın farklı ceza evlerinde cezalarını çekmek üzere gönderilirken eyleme katılan bir başka üye Yekaterina Samutseviç bir kaç ay sonra eyleme doğrudan katılmadığı gerekçesi ile serbest bırakılmıştı.