Başbakan Erdoğan’ın iddia edilen tapeleri Rus basınında

830

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ve internete düşen ses kayıtları ile ilgili haberler Rus basınında geniş yankı buldu.

NTV televizyon kanalında, Erdoğan’ın kurmaylarıyla gece geç saatlerinde Başbakanlık binasından ayrılışları ekranlara geldi. Haberde internete düşen ses kayıtları ve Erdoğan’ın bunları yalanladığı ifade edildi. NTV, telefon görüşmesinin 17 Aralık operasyonun ardından meydana geldiğine işaret ederek, “Erdoğan operasyon bağlamında İstanbul ve Ankara’da üç bakan oğlunun gözaltına alındığını duyunca oğlu Bilal’ı aradı ve 40 milyon doların evden çıkartılmasını emrettiği iddia ediliyor. Ses kayıtlarına göre, başbakan nakit paraları arkadaşlarının evinde veya tanıdık iş adamlarına verilmesini öneriliyor. Amaç paraları eritmek.” ifadeleri yer aldı.

Moskovski Komsomolets gazetesi ise ses kayıtlarının tümünü Rusça tercümesini yaparak okuyucularına duyurdu.

Newsru.com haber portalında Türkiye’de patlak veren yolsuzluk skandalı ile ilgili partilerin grup toplantılarında ele alındığı ifade edildi. Haberde olaya öfkelenen Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Erdoğan’ı hemen istifasını talep ettiği vurgulandı.

Gazeta.ru portalında Türkiye’de yeni bir skandalın ortaya çıktığına işaret edildi. Haberde, Aralık ayında patlak veren ilk yolsuzluk skandalının ardından bir kaç bakanın koltuğundan olduğu hatırlatıldı.

Vestnik Kavkaza haber ajansı da Erdoğan’ın oğluyla telefonda konuşarak paraları saklamasını istediği iddilarını belirtti. Haberde Erdoğan’ın olayı sert dille yalanladığı ve kayıtların montaj olduğunu söylediği ifade edildi.

Ria Novosti ajansı, CHP’in Erdoğan’ı yolsuzluk gerekçesiyle istifaya çağırdığına dikkat çekti. Ria Novosti, Erdoğan’ın oğlunu arayarak paraları eritmeyi istediğini kaydetti. Resmi haber ajans CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’la ilgili sözlerini şöyle aktardı: “Bu hükümetin meşrutiyeti sona ermiş bulunuyor. Benim sana tavsiyem: ya yurtdışına kaç ya da istifa et.”

Expert.ru dergisinde Sergey Manukov imzalı yazıda Türkiye’de yeni MİT ve internet yasasıyla ilgili planları ele alındı. Yazara göre, bu tür yasalar Ankara’nın yüzüne Avrupa Birliği (AB) kapısını kapatacak. Yazar, Erdoğan hükümetinin otoriter yönetim stilinin AB ve Washington’da endişelere yol açtığını öne sürdü. Makalede, Erdoğan’ın yönetiminin politikalarını protesto etmek için çok sayıda göstericinin sokaklara çıktığı ve polisin onlara sert karşılık verdiği kaydedildi.

Benzer haberler Rusya’nın Sesi Radyosu, İnterfaks, İtar-Tass, Apa, Trend haber ajansları, Rossiyskaya Gazeta, Vzglyad, Mir i Politika gazetelerinde ve diğer görsel ve yazılı basında yer aldı.