Gagarin'in 80. doğum günü kutlanıyor

355

Kozmonot Yuriy Gagarin 9 Mart'ta 80. doğum günü kutlanıyor.

Gagarin, uzaya çıkan ilk insan. Uçuşu 108 dakika sürmüştü. Baykonur uzay üssünden havalanarak Dünya etrafında bir tur attıktan sonra Rusya’nın Saratov bölgesine inmişti.

Muhtemelen Gagarin’in doğum gününü 8 Mart’ta kutlayabilirdik. Bir rivayete göre aslında Dünya Kadınlar Günü’nde doğar, ancak babası, bu duruma kızarak belgelerde doğum gününü 9 Mart olarak yazdırır. Daha sonra annesi, kitabında, gelecek kozmonotun 8 Mart’ı 9 Mart’a bağlayan gece dünyaya geldiğini yazar.

Gagarin’in babası bir köy marangozuydu. Annesi, kolhozda (kolektif çiftlik) sütçü kız olarak çalışıyordu. İyi çalıştığı için daha sonra süt ürünleri çiftliğinin müdürlüğüne atanmıştı.

Yuriy Gagarin’in gelecek mesleğini nasıl seçtiği hakkında bir rivayet var. İkinci Dünya Savaşı sırasında, 1943 yılında, Gagarin’in yaşadığı köy üzerinde uçaklar arasında bir çatışma yaşanır. Sovyet pilotlarından biri, uçağını Alman savaş araçlarının üzerine sürer. Bu kahramanlıktan etkilenen Gagarin de uçak pilotu olma kararını alır.

1951 yılında, önce Saratov’daki havacılık kulübüne ardından da Orenburg’daki Askeri Havacılık Okulu’na giden Gagarin, okul birincisi olarak muzun oldu ve 1957 yılında uçak pilotu kariyerine başladı. Murmansk’taki iki yıllık askeri hizmetin ardından kozmonot olarak seçildi. İki yıl sonra uzaya çıktı.