Türkiye ile Rusya arasında fark yeniden 1 saat

216

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için 31 Mart Pazar günü başlayan yaz saati uygulaması bugün sona erdi. Birçok Avrupa ülkesi saatlerini 04.00’da bir saat geri alırken, Türkiye de seçimler nedeni ile 1 gün gecikmeli olarak saatleri 1 saat geri alıyor.

Yaz saati uygulamasından vazgeçen Rusya’nın herhangi bir değişiklik yapmaması ise Türkiye ile kış aylarında 2 saat olan farkın yaz aylarında 1 saate inmesine neden oldu.

Avrupa ülkeleriyle eş zamanlı olarak yapılan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın önerisi ile ileri veya geri saat uygulamasına her yılın Mart ve Ekim ayının son pazar günü başlanıyor.

Rusya ise geçtiğimiz Mart 2011’den itibaren doğu ile batı arasında 11 saatlik zaman dilimini 9'a indirerek yaz saati uygulamasını terk ettiğini duyurdu. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 1981'den bu yana yürürlükte olan yaz saati ile ilgili uygulamayı Ekim 2011'in son haftası pazar gününden itibaren kaldırmıştı.

Saat değişikliğinin stres ve bir kısım biyolojik hastalıklara neden olduğunu savunan Rusya’da yaz saatine dönüşle ilgili tartışmalar da sürüyor.

Medvedev değişmeyen zaman uygulamasının insanların üzerinde daha pozitif etkisi olacağını kaydediyor.