Türkçe Olimpiyatları Rus-Türk ilişkilerinin geleceğini aydınlatıyor

254

Rusya’nın başkenti Moskova’da bu yıl 10’uncusu düzenlenen Tüm Rusya Türkçe Olimpiyatları vesilesi ile değerlendirmede bulunan Rus Türkolog ve akademisyenler olimpiyatların Türk-Rus ilişkilerinin artırılmasına önemli katkı sağladığını ifade etti. Olimiyat Tertip Heyeti Başkanı Prof.Dr. Mihail Meyer, Türkçe olimpiyatların ikili ilişkilerin geleceğini aydınlattığını söyledi.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü Rektörü ve Türk-Rus Kültür Merkezi Mütevelli Heyeti Başkanı Meyer, bu yıl 300 öğrencinin yarışmaya katılmasının kendisini memnun ettiğini vurguladı. Meyer, “Geçen yıl 240 idi. Bu yıl yaklaşık 300. Moskova, St. Petersburg, Kazan, Saratov, Yekaterinburg ve başka kentlerinden gelen Rus öğrenciler katıldı. Bereketli katılım. Türk-Rus Kültür Merkezi, bu çalışmaların organize edilmesinde önemli katkı sağladı. Birlikte olimpiyatın daha da verimli ve anlamlı geçmesi için ön çalışmalar yapıyoruz. Şarkı, şiir, makale, çeviri ve diğer alanları yeniden gözden geçiriyor, yenileştiriyoruz. Kimseye zorla veya empoze ederek buraya katılmasına mecbur etmiyoruz. Çocuklar Türkçeye ilgi ve sevgisini burada kanıtlıyor. Her defa olimpiyatta öğrencilerin içten duygularını görünce şöyle düşünüyorum: artık bu ipleri kimse koparamaz. Bundan daha önemli ne olabilir ki? Bizlere düşen iki ülke ilişkilerinin artırılması adına bu destek ve işbirliğimizi devam ettirmek. Bunlar ikili ilişkilerin geleceğini aydınlatacak.” şeklinde konuştu.

Rusya’da faaliyet gösteren Türk sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerini öven Rus Türkolog Meyer, “Türk-Rus Kültür Merkezi başta olmak üzere Türk sivil toplum teşkilatlarının ciddi katkıları sayesinde olimpiyatı yapıyoruz. Hepsine şükranlarımı iletiyorum!” diyerek teşekkür etti.

resim tanımı girin

Rus-Türk ilişkileri halkların kaynaşması ile gelişiyor

Rusya Diplomasi Akademisi öğretim görevlisi Prof. Dr. Aslambek Mozloev de, “Ben Türkçe Olimpiyatı Juri Kurulu Başkanlığını yürütüyorum. Bu yılki katılımcı sayısı daha önceki yıllara göre daha fazla, önemli derecede artış var. 10 yıl içinde katılımcı sayısı arttı ve buralara kadar geldik. Bunu spor şeklinde olimpiyat olarak algılamamak lazım. Biz juri de olayı spor hakemleri gidi değerlendirmiyoruz. Çünkü bu etkinliğin amacı iki ülke arasındaki yakınlaşmayı sağlamak. İki ülke arasında karşılıklı anlayışın en azından aynı yönde bakabilmelerini yolunda önemli bir aşama oluşturuyor. Dünyada ve bölgede son zamanlarda çalkantılı dönemler yaşanıyor. Bu faktörler bağlamında halklar arasında yakınlaşma, siyasileri de olumlu yönde etkiliyor. Ama ne zaman yakın olacaklar? Birbirlerinin kültür, hayat tarzı, edebiyat, tarih, şarkı, müzik ve resim sanatını bilmeleri halinde mümkündür. Dolayısıyla Türkçe Olimpiyatlarının en önemi amaçlarından biri budur. Bu anlamda biz çok olumlu değerlendiriyoruz. Bugün 10. Olimpiyat yeni kapıyı da açıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkçe Olimpiyatın iki ülke ilişkileri bakımından faydalarını sıralayan Rus diplomasi duayeni ve akademisyen Mozloev, “Malum son 10 yılda Rus-Türk ilişkileri giderek gelişiyor. Burada önemli bir hususa dikkatinizi çekmek istiyorum. Rus-Türk ilişkilerinin gelişmesi iki siyasi kurum arasında karşılıklı anlayışın, iki siyasi lider arasında dostluğun sonucu değil, iki halkın birbirini daha yakından tanımaya başladığı sürecin sonucudur. Eğer halklar arasında yakınlaşma ve bilgilenme olmasaydı, siyasilerin kararlar alması zor olurdu. Dolayısıyla geniş halk kitlesi, öğrenci ve gençlerin birbirleriyle kaynaşmasını sağlamak önemli. Bunu sağlayacak etkinlikler arasında olimpiyatların da muazzam yeri var.” şeklinde konuştu.