Rusya’dan sert uyarı: Kiev’in kaderi üzücü olacak

351

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Kiev’de suç kararı alan yönetimin kendi halkına karşı başlattığı savaştan sorumlu olacağı uyarısında bulundu.

Facebook’tan gelişmeleri değerlendiren Medvedev, “Ukrayna’nın güneydoğu bölgesinde Kiev yönetiminin güç kullanması suçlu çaresizliklerinin belirtisidir. Cenevre anlaşması çerçevesinde diyalog başlatmak, tarafları müzakere masasına oturtmak yerine, ‘cezalandırma’ operasyonu seçti.” dedi.

Operasyon sırasında paraşüt indirme birlikleri ve helikopterlerin kullanıldığı, insanların öldüğü ve kanın akıtıldığını kaydeden Medvedev, “Kendi halkına karşı savaş başlatanlar, Kiev’de suç kararları alanlar sorumlu.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın başkentinde iktidarı elinde tutanları kendine gelmeye ve kendi vatandaşlarını öldürmekten vazgeçmeye çağıran Medvedev, “Aksi takdirde ülkenin kaderi çok üzücü olacak” uyarısı yaptı.

Slavyansk kentine operasyon düzenleyen Kiev yönetimine ait ordu birliklerinin açtığı ateş sonucu 3 milis ve 2 sivil vatandaş öldü. Yerel milis güçlerin fırlattığı füze ile 2 helikopter düşerken, 2 pilot öldü ve 7 asker yaralandı.