Rus sendika başkanı: Ne kadar kömür o kadar maaş yanlış

207

Rusya bağımsız kömür işletmeleri çalışanları sendika örgütü Rosugleprof Başkanı İvan Mohnaçuk, Soma faciasının ciddi ve titiz şekilde araştırılması gerektiğini, kendilerinin de gelişmelerin takipçisi olacaklarını söyledi. Rus sendika başkanına göre kömür çıkarma performansına bağlı olarak ücret ödemesi yapılmasının yanlış bir yöntem olduğunu belirtti.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) özel konuşan Mohnaçuk, Türk meslektaşlarının yaşadığı faciadan derin üzüntü duyduğunu belirtti. Mohnaçuk, “Rosuglerof uluslar arası sendika örgütü Industrial üyesi. Buraya Türk meslektaşlarımız da üye. Faciayla ilgili Türk kardeşlerimize gereken desteği sağlayacağız. Konuyla ilgili önümüzdeki günlerde özel toplantı yapacağız ve Türk dostlarımıza maddi ve manevi nasıl yardım yapacağımızı masaya yatıracağız.” dedi.

Güvenlik iş verenin sorumluluğunda

Facianın araştırılması açısından olayın takipçisi olacaklarına işaret eden Rusya sendika başkanı, “Faciadan ciddi ders çıkarmamız lazım. Rusya tarafı olarak kömür ocakları işletmelerinde çalışma kurallarıyla ilgili bazı uyarılarımız var. Öncelikle işçinin maaşının direkt performansına bağlı olmamasını talep ediyoruz. Ne kadar fazla kömür, o kadar fazla maaş ilkesi ilgili güvenlik kurallarının ihlali anlamına geliyor. Mesleğimiz çok riskli, bunu göz önünde bulundurmamız lazım. İkinci ocaklar tüm teknoloji ve ekipmanın denetlenmesi lazım. Kullanış süresi bakımından eski teknoloji kaldırılmalı. Ufak arıza yerin bir kaç kilometre altında faciaya neden olabiliyor. Soma faciasında kaza nedenleriyle ilgili basında çıkan iddiaları okuyoruz. Ama her şartta kazadan işletme sahipleri sorumlu. Biz olası kazaların tekrarlanmaması için Soma faciasını ciddi ve titiz şekilde araştıracağız.” şeklinde konuştu.