Rusya Türk diasporasından Soma taziyesi

224

Rusya’da faaliyette bulunan iş adamı dernekleri ve Türk Rus Kültür Merkezi Soma’da meydana gelen facia nedeni ile Türk halkının acılarını paylaştı.

RUTİD Başkanı Esat Sarı:

“Manisa ili Soma ilçesinde vuku bulan, milletçe hepimizin yüreğini kanatan ve acıya boğan talihsiz maden ocağı yangınında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diler; kederli ailelerinin acısını yürekten paylaşır, kendilerine başsağlığı ve sabır temenni eder, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.”

RTİB Başkanı Naki Karaaslan:

“Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki kömür madeninde trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonrasında çok sayıda madencimizin hayatını kaybettiğini ve maden de mahsur kalan çalışanlar olduğunu üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Müessif kazada hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı dilerken, yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, kurtarma çalışmalarının sevindirici haberlerle tamamlanmasını yürekten temenni ediyoruz. İnsan hayatı çok önemli. Türkiye gibi çağdaş bir ülkede kazaların tekrarlanmaması için önlemlerin alınması gerekiyor. Tüm Türkiye’nin başı sağ olsun. Acıyı paylaşıyor, ölenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.”

TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava:

“Soma'daki elim maden kazasını üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Kazada yaralanan maden işçilerimize acil şifalar, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve yakınlarına ise sabır diliyoruz. Biz iş dünyası olarak yaraların sarılmasında üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Tüm milletimizin başı sağ olsun. Yüce Allah böyle büyük acıları aziz milletimize tekrar yaşatmasın.”

Türk Rus Kültür Merkezi:

“Manisa’nın Soma ilçesinde bir maden ocağında meydana gelen kaza nedeniyle çok sayıda maden işçisinin hayatını kaybettiğini, yine çok sayıda yurttaşımızın da maden ocağında mahsur kaldığını büyük üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Moskova da yaşayan Türkler olarak kazada hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dilerken, devam eden çalışmalar sonucu, ocakta mahsur kalan maden işçilerimizin sağ salim kurtarılmasını temenni ediyoruz."

Rusya Azerileri Kongresi (VAK) İcra Başkanı İlgar Hacıyev:

“Türkiye halkının yaşadığı acıyı paylaşıyoruz. Büyük üzüntü duyduk, sarsıldık. Rusya Azerbaycan diasporası olarak gereken her türlü desteği sağlamaya hazırız. Hepimizin başı sağ olsun. Soma faciasıyla ilgili Türkiye halkına, hayatını kaybeden insanların aile ve yakınlarına, hem kendi adıma hem de Rusya Azeri diasporası adına başsağlığı diler, yaralılara acil şifalar temenni ederim.”