Rusya Türkiye medya formu: Rusya’da Türkiye imajı pozitif

357

Rusya ve Türkiye arasında gelişen ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkiler medya alanına taşınıyor. Türkiye ve Rusya’dan onlarca basın mensubu Rusya’nın başkenti Moskova’da, Rusya Devlet Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde (RGGU) bir araya geldi.

“Asya ile Avrupa Arasında Medya Köprüsü” başlığı ile toplanan forum 6-7 Haziran tarihlerinde iki ülke medya ilişkilerini masaya yatırıyor. Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü Başkanı Mihail Meyer, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil, MedyaSoyuz Başkan yardımcısı Yelena Zelinskaya, Rusya parlamentosu alt kanadı Duma milletvekili ve Rusya-Türkiye Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı İldar Gilmutdinov, RGGU rektörü Efim Pivovar açılış konuşması yaptı.

resim tanımı girin

Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici’nin modaratörlüğünde gerçekleşen “Okuyucu Kitleleri Araştırmaları” başlıklı oturumda, Rusya Kamuoyu Araştırma Şirketi VTsIOM Medya Başkanı Olga Kojevnikova ve Todays Zaman Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş sunum yaptı. Kojevnikova sunumunda son yıllarda okuyucu kitlesinin ve taleplerinin hızla değiştiğini, geleneksel medyanın etkisini azalttığına dikkat çekti. Mobil aygıtlar ve internet nedeni ile artık insanların her noktadan bilgiye ulaşabildiğini ifade etti. Bin civarında deneğe telefon dağıttıklarını ve farklı alanlarda sürekli ölçüm ve çalışma yaptıklarını kaydeden Kojevnikova, “Televizyon programlarını izleyen deneklerin hangi tür twit attıklarının ölçümlerini de yapıyoruz.” dedi.

Medya ve gazetecilere güven azalıyor

Türkiye’de genel dünyadaki trende paralel olarak basılı gazete tirajlarının giderek düştüğünü ve televizyonların gücünü artırdığına dikkat çekti. Türkiye’de ortalama 4 saatin televizyon başında geçirildiğini vurgulayan Keneş, “Medya ve gazetecilerin toplumun en az güvendiği kurumlar arasında. Gazeteler orta yaş ve üzeri, eğitimli ve gelir seviyesi yüksek olanlar tercih ediyor. Genç nesil internete yöneliyor. Ancak daha güvenli olan Zaman ve Todays Zaman tirajını artırıyor.” ifadelerini kullandı. Türkiye’de dünya genelinden farklı olarak güven sorunun daha üst seviyede olduğunu kaydeden Keneş, “Türkiye’de gazette patronluğu sorunlu bir alan. Patronlar enerji ve diğer tüm ihale alanlarında iş yapıyor. Bu da medyanın gelişimini olumsuz etkiliyor.” tespitinde bulundu.

resim tanımı girin

Medya birinci kuvvet

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş ise medyanın artık dördüncü değil, birinci kuvvet olduğunu, kamuoyu oluşturulmasında etkisi nedeni ile kontrol altında tutulmaya çalışıldığını vurguladı. Medyada güven meselesinin önemli olduğuna değinen Kardaş şu tespitlerde bulundu: “Gazete masraflı ve zahmet gerektiren bir alan. TV izlerken, radio dinlerken başka iş yapabiliyorsunuz. Konforlu bir tüketim sağlıyor. Bu nedenle gazeteler tiraj kaybediyor.”

Rusya’da Türkiye imajı pozitif

Ortadoğu Ülkeleri Araştırma Enstitüsü Başkanı Stanislav Tarasov, “Sovyetler Birliği döneminde Türkiye’ye Soğuk Savaş mantığı ile bakıyorduk. Bugün Türkiye Rusya için yurt dışı bir ülke değil. Yılda ortalama 4 milyonun üzerinde turist gidiyor. Kültürel ve insane ilişkiler gelişiyor. Ruslar için Türkiye daha yakınlaşmaya başladı. Rusya’daki Türk basını batı basınından farklı olarak olayları profesyonel şekilde takip ediyor. Cihan Haber Ajansı ve Zaman gazetesinin Rusya gündemini olumlu bir şekilde vermesini de olumlu buluyorum.” dedi.

St.Petersburg Yasama Meclisi Baş Danışmanı Yahya Vatanyaya da oturumda yaptığı katkıda Rusya ve Türkiye arasında kurulan medya köprüsünün kendisini memnun ettiğini kaydetti. Zaman ve Cihan Haber Ajansı’nı örnek gösteren Vatanyaya, Türkiye’de gazetelerin Rusya ile ilgili daha objektif ve olumlu yazdıklarının altını çizdi.