Askeri uçak düşürüldü, Ukrayna'da tansiyon yükseldi

241

Ukrayna Savunma Bakanlığı, federasyon yanlısı milis güçlerin Lugansk’a giden askeri kargo uçağını düşürdüğünü ve 49 Ukrayna askerinin öldüğünü açıkladı.

Milis güçlerin Il-76 tipi bir kargo uçağını iniş yapmak için alçaldığı sırada ağır uçaksavar ateşine maruz kaldığı ve personelin tamamının öldüğü kaydedildi.

Ukrayna’nın doğu bölgelerinde devam eden operasyonun sözcülerinden Vladislav Seleznyov, Interfax’a verdiği bilgide, “Uçakta bulunan personelle ilgili liste oluşturuluyor. Kurtarma ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Tüm personel hayatını kaybetti.” dedi.

Milis güçlerin taşınabilir füze savar Igla’larla ateş ettiği, uçakta personelin yanı sıra mühimmat ve gıda bulunduğu belirtiliyor.

Ukrayna hava gücüne ait uçaklar ise Horlivka bölgesinde federasyon yanlısı grupların mevzilerini bombaladı. En az 1 kişinin öldüğü 6 kişinin de yaralandığı kaydediliyor.

Milis güçleri 29 Mayıs’ta da askeri helikopter düşürmüş, biri general 12 asker hayatını kaybetmişti.

Rusya ve Ukrayna sınırların tank ve zırhlı araçlarla ihlal edildiğine dair iki gündür birbirlerini suçluyor. Yerel milis güçlerin bölgeden uzaklaşan Ukrayna birliklerinden ağır silahları edinmiş olabileceği iddia ediliyor.

Bugün gerçekleşen olay öncesinde Ukrayna sağlık bakanlığı, Kiev’de gerçekleşen devrim sonrası doğu ve güney bölgelerindeki çatışmalarda 270 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Yerel milis güçlerine göre ise bu rakam binlerle ifade ediliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Fransa’da Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile görüşmesinin ardından bölgede ateşkesin sağlanması için çalışmalar sürüyor. Önceki gün telefonda görüşen Poroşenko’nun Putin’le çözüm planını paylaştığı kaydedildi. Ateşkesin sağlanması, insani yardım koridoru oluşturulması, yerel yetkilerin artırılması ve genel af gibi konular müzakere ediliyor.

Rusya ve Ukrayna arasında doğalgaz fiyatları ile ilgili kriz ise henüz aşılamadı. Rusya indirime olumlu cevap verirken, borçların ödenmesini talep ediyor. Son gün olarak belirlenen 16 Haziran takvimi ise yeni formatta müzakere oluşumu için ertelenebilecek.