THY, Türk ve Rus konukları iftar sofrasında buluşturdu

240

Türk Hava Yolları (THY) Rusya Temsilciliği, başkent Moskova’da düzenlediği geleneksel iftar yemeğinde Türk ve Rus konukları Ramazan sofrasında buluşturdu.

Moskova’da Marriott Royal Aurora Hoteli’nde düzenlenen iftar programına; THY Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Elçi-Müsteşarı Gökhan Turan, Türk diplomatlar, işadamları, Türk sivil toplum örgüt başkanları ve Rus konuklar katıldı.

resim tanımı girin

Deribaş: THY 5 yıldızlı havayolu şirketi olma yolunda ilerliyor

THY Rusya Genel Müdürü Deribaş 150 davetlinin hazır bulunduğu iftar programında yaptığı konuşmada, THY’nin son 12 yılda büyük atılımlar yaptığını ifade etti. Deribaş, “Bugün Boeing ve Airbus’lardan oluşan 250 uçağımız var. Avrupa’nın en genç havayolu şirketiyiz. Bu yolcu sayımızı da artırdı. Daha önce 10 milyon yolcu taşırken bu sene 60 milyon yolcu taşıyacağız. 2021 yılına kadar 450 uçağa sahip olmayı planlıyoruz. 106 ülkeye uçmakla THY dünya şampiyonu oldu. 250 noktaya uçuyoruz, bu yılın sonunda 260 nokta olacak. En güvenli uçaklara sahip olan şirketlerden biriyiz. Avrupa’nın 4 yıldızlı havayolu şirketiyiz. İnanıyoruz ki 5 yıldızlı olacağız. Geçen yıl dünyanın en iyi ikram veren havayolu şirketi seçildik.” bilgisini verdi.

Rusya'da 2005’te sadece Moskova’ya bir uçuş gerçekleştirdiklerini ve yılda yaklaşık 60 bin yolcu taşıdıklarını, bu yıl bu rakamın 10 kent ve 1 milyon 350 bin yolcuya ulaşacağını söyleyen Deribaş, “Vnukova’dan İstanbul’a 4, Antalya’ya 3 ve Ankara’ya da 1 seferimiz var.” dedi.

resim tanımı girin

Ramazan soframızda dayanışma ve kaynaşma sağlıyoruz

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Elçi-Müsteşarı Turan, “Yurtdışında vatandaşlarımızın böyle vesile ile bir araya gelmesini sık sık yaşadım. Dini, kültürel geleneklerimizi devam ettirmeye çalışıyoruz. Dostlarla iftarı birlikte açmak ve dayanışma sergilemek çok güzel. Elçilik olarak vatandaşlarımızla bu birlikteliği yaşamak bizleri mutlu ediyor. Rusyalı dostlarımızın da bu programlara katılmasından mutlu oluyoruz.” şeklinde konuştu.

Deribaş da, “Artık Moskova’daki iftar programlarımız gelenek haline geldi. Moskova’da sık sık bir araya gelmek zor oluyor. Ama Ramazan soframızda buluşmayı ve kaynaşmayı sağlayabiliyoruz. Ayrıca Rus dostlarımızın da bu soframıza misafir olması bizi sevindiriyor. Onlar kültür ve geleneğimizle tanışıyor.” dedi.

resim tanımı girin

Din müşaviri: Rusya’nın 36 noktasında 88 din hocamız görev yapıyor

Elçilik Din Hizmetleri Müşaviri Dr.Dursun Aygün, Moskova’da Ramazan ayının Türk vatandaşları tarafından coşkuyla devam ettirilmesinden mutlu olduklarını dile getirdi. Aygün, “Öncelikle Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum. Moskova’da görevime yeni başladım ve bu dayanışma etkinliklerimiz mutlu ediyor. Türkiye’den Diyanet İşleri’nden 88 din görevlisi geldi. Sibirya dahil Rusya’nın 36 noktasında Müslüman kardeşler için görev yapıyor.” bilgisini verdi.

resim tanımı girin

Dostluklar pekişiyor

Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan, “THY bir dünya markası ve gururumuz. Biz işadamları ne istiyoruz? Öncelikle iş yaptığımız ülkeye kolay, huzurlu ve güvenli şekilde ulaşmak istiyoruz. Bunu da THY başarıyla sağlıyor. Kendilerini kutluyoruz.” dedi.

resim tanımı girin

Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD) Başkanı Esat Sarı da, “Ramazan sofraları bir araya gelmek için en güzel vesile. İşadamlarımızın bir araya gelmesi de güzel bir tablo. Dayanışma, kaynaşma sağlamamız ve birlikte olmamız önemli. Rus dostlarımızın da bulunması dostluklarımızı pekiştiriyor. Temennimiz Ramazan’dan sonra da bu tablonun devam etmesi.” dileğinde bulundu.

İftar programında Bursalı Özselen müzik grubu ilahiler söyleyerek katılımcılara müzik ziyafetinde bulundu.