Ukrayna milis güçleri: Yolcu uçağını biz vurmadık

158

Ukrayna’nın doğu bölgesinde tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden ayrılıkçı Donetsk Halk Cumhuriyeti yetkilileri Malezya uçağının düşürülmesi konusunda müdahalelerinin olmadığını, yolcu uçağını vuracak herhangi bir askeri donanıma da sahip olmadıklarını açıkladı.

Ria Novosti’ye bilgi veren yerel halk uçağın enkazından parçaları gördüklerini, ancak yolcu cesetlerine henüz ulaşmadıklarını ifade etti.

Sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Andrey Purgin, “Olayı yeni duyduk. Bu yükseklikte bir uçağı vurmak için milis güçlerin kapasitesi olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bizim taşınabilir füze savunma sistemleriniz var. Bunların kapasitesi de en fazla 5 kilometre…” bilgisini verdi.

Ukrayna’da bazı kaynaklar ise Malezya uçağının milis güçler tarafından Buk SA-17 füzeleri ile vurulduğunu iddia etmişti.

Malezya Havayolları’na ait Boeing 777 tipi yolcu uçağının Ukrayna semalarında vurulduğu 15 kişilik mürettebat ve 280 yolcunun tamamının hayatını kaybettiği belirtildi.

Interfax’a konuşan bir kaynak yolcu uçağının BUK füzesiyle vurulduğunu iddia etti. Rusya sınırına yakın bir noktaya düşen yolcu uçağının 10 bin metrenin üzerinde uçarken vurulduğu belirtildi.